Předchozí částO vesnici Mažice, ležící mezi Borkovicemi a Zálším, je známo, že už v druhé polovině 14.století patřila k třeboňskému panství pánů z Rožmberka.
Na počátku 17. století patřilo sedm poddaných k panství třeboňskému, třináct poddaných k panství Zálší. Nedaleké rašeliniště, ve kterém se těžily borky pro otop, ovšem patřilo jen poddaným třeboňského panství, jimž je Petr Vok prodal za šedesát kop grošů. Když v roce 1660 třeboňské panství koupil Schwarzenberg, stala se jeho majetkem i většina zdejších rašelinišť, blatským obcím zůstalo asi dvě stě hektarů. Protože mezi obcemi docházelo ke sporům o tuto plochu, byla blata rozdělena mezi usedlíky jednotlivých obcí, přičemž značnou část získal také velkostatek v Zálší.
Náves v Mažicích (pro zvětšení klikněte na obrázekk)Mažická náves nevyniká mimořádnými stavbami, které by upoutaly, neodlišuje se ani příliš od ostatních blatských vesnic, avšak jako celek je nádherným obrazem jihočeské venkovské idyly. Ve středu návsi stojí kaple z 19.století, kříž z roku 1901 a parčík.
V polovině dvacátých let 20.století žilo v Mažicích okolo čtyř set obyvatel. Škola zde nebyla, děti chodily do školy v Zálší. V obci bylo Hospodářské strojní družstvo. Dopravu do Veselí nad Lužnicí a do Týna nad Vltavou dvakrát denně zajišťoval autobus.
Nevěsta z Blat .
Ještě v 19. století se na Blatech nošení lidových krojů udržovalo. V nich se především konaly svatby, ale nosily se i při jiných slavnostních příležitostech, a v neděli se v nich chodilo do kostela. Nejvzácnější částí ženského blatského kroje bývala světlá roucha, jež byla hlavní částí svatebního oděvu. Bývala podélného tvaru a při zavíjení hlavy se jeden cíp, ten nejvíce vyšívaný, rozkládal pod bradou. Podobná bývala velká čtvercová plena, převážně červeně vyšívaná. Výšivka bývala doplňována barevnými korálky a zlatými a stříbrnými penízky. Hlava vdané ženy bývala zakryta měkkým zlatým čepcem, který měl vpředu krajku s barevným květem. Přes čepec byl vázán vínek, vyšívaný dracounem, bůstkami, sklíčky a zrcadélky. Potom teprve přišla na hlavu pestře vyšívaná plena, obyčejně červená, jejíž cípy se protáhly pod bradou a svázaly na temeni. Široké skládané sukně (šerky) bývaly tmavomodré s červenou pentlí, punčochy červené. Pestrá výšivka se „šmelcem“ zdobí též „vejkladek“ i ramena. Rovněž bílá zástěra byla bohatě vyšívaná, stejně jako plena. Mužský kroj nebyl vyšíván, byly prošívány jen košile a kožené kalhoty, kroji chyběly i zlaté knoflíky, oblíbené v jiných oblastech.
Nyní žije v Mažicích, které jsou samostatnou obcí, 140 obyvytel.
(R.Fischer) Pokračování
Žádné komentáře:
Okomentovat