Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 26. července 2010

Toulky po Blatech (23).

Radonice
(Předcházející část) Mezi české vesnice se jménem Radonice se řadí i jedna v okrese České Budějovice. Tyto Radonice leží na silnici mezi Ševětínem a Týnem nad Vltavou.

Jedná se o velmi starou vesnici. Je uváděno, že se zde usadili Slované už v 6. století. Osada byla součástí bechyňské župy, která byla v držení českých panovníků. V roce 1323 se staly součástí třeboňského panství, k němuž patřily až do roku 1848, potom do roku 1948 byly pod správou třeboňského hejtmanství, soudního okresu Lomnice nad Lužnicí.Vesnice je protáhlá, domy jsou postavené většinou poblíž silnice. Statky a chalupy uprostřed vesnice tvoří podélnou náves s kaplí, rybníkem a autobusovou čekárnou.

Pravděpodobně zde byla tvrz nějakého drobného šlechtice, která zanikla už za husitských válek. Husité ve zdejším kraji svedli několik potyček se zbrojnoši pánů Rožmberků. Podle staré legendy byli na tvrzi nějací páni, kteří žili jako zvířata a za boží trest se i s tvrzí propadli do země. Vysvětluje se to, že to mohla být nějaká sekta adamitů, kterou husité zničili i s tvrzí.

Radonice jsou součástí městyse Dolní Bukovsko, žije v nich 88 obyvatel. (R.Fischer) Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.