Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 25. července 2010

Toulky po Blatech (22).

Žimutice
(Předcházející část) Obec Žimutice (443 m) leží na hlavní silnici Veselí nad Lužnicí – Týn nad Vltavou, odbočit lze do Dolních Kněžeklad, Krakovčic a Hrušova.


Žimutice - škola


Kdysi zámek, potom JZD a sýpka.


První zmínky o Žimuticích jsou z roku 1261, kdy je připomínán Jindřich ze Žimutic, který zde držel tvrz s hospodářským dvorem. V té době zde byl už kostel s farou. Potom se zde vystřídala řada nižších šlechticů, až v roce 1678 se Žimutice dostaly k Schwarzenbergovu třeboňskému panství, u něhož zůstaly až do roku 1922, kdy byl dvůr zestátněn a rozparcelován.


Dobře udržovaný žimutický kostel sv.Martina se krčí mezi domy jihovýchodně od středu obce, chátrající jednopatrová fara je v protějším, severozápadním, rohu návsi, prostý vesnický hřbitov je půl kilometru mimo zástavbu obce, u silnice k Bečicím. Celou východní stranu návsi zabírá oprýskaný objekt zámku. Vysokou budovu používala státní výkupní organizace jako sklad obilí. Zbytek rozlehlého dvora měla k dispozici tzv. socialistická zemědělská velkovýroba, která jej neudržovala a nechala zpustnout.

Na jednopatrové zeleně natřené budově školy, která nyní slouží i jako škola mateřská, je připevněna bronzová deska, jež připomíná učitele Františka Ernesta a jeho předky, kteří se v letech 1790 až 1905 starali o vzdělání zdejšího obyvatelstva. V parčíku na návsi stojí pomník mužům padlým v první světové válce. Neobvyklé je, že pomník nebyl postaven jen pro padlé vojáky ze Žimutic, ale i pro muže z okolních vesnic: Horních a Dolních Kněžeklad, Dobšic, Bečic, Záhoří a Čenkova.Tuchonice - statek s jezdeckou školou


Kaple ve Smilovicích
Zdejší příznivé půdní a klimatické podmínky a možnost využívat zařízení žimutického panského dvora přispěly k tomu, že kolektivizované zemědělství zde slušně zakořenilo, vytvořilo centrum a za dob normalizačních mohlo poměrně úspěšně prosadit svůj velikášský způsob hospodaření. Po JZD na severním okraji obce zůstaly vybudované bytové domy a administrativní a kulturní centrum, v němž se našlo místo pro obecní úřad, poštu i soukromé firmy.

Žimutice mají 218 obyvatel. V místních částech Žimutic žije: v Hrušově 26 obyvatel,v Krakovčicích 42 obyvatel, v Pořežanech 110 obyvatel, v Smilovicích 100 oybvatel, v Soběticích 41 obyvatel, v Třitimi 19 obyvatel a v Tuchonicích 28 obyvatel.
Celkově obec Žimutice má 584 obyvatel. (R.Fischer) Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.