Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 4. července 2010

Toulky po Blatech (2).

Soběslavská blata
(Předcházející část) Na severu Třeboňské pánve na Pšeničná blata navazují Soběslavská blata (Někdy se nazývají Veselská nebo Borkovická). Jejich hlavní část tvoří vesnice postavené v okolí mohutného rašeliniště.

Obyvatelstvo v těchto vesnicích sice nebylo tak bohaté jako na Pšeničných blatech, oblast však je charakterizována a proslavena zvláštní lidovou architekturou, zvanou selské baroko. Vesnice zde jsou památkami lidové architektury přímo nabité.


(Vlevo: Sedlák a selka z Blat - konec 19. stol.)

Velký dojem dělají fasády některých statků. Móda honosných selských budov se na Blatech začala šířit v 19. století, kdy v celé zemi začaly staré dřevěné statky být nahrazovány budovami zděnými. Byla to příležitost pro zedníky pracující v cizině, kteří měli zkušeností ze staveb panských sídel, že hlavně při mírné zimě (na zahraničních velkých stavbách se v zimě nepracovalo) si mohli přivydělat i doma. Na vesnických budovách vytvořili stavební detaily podobné těm, s nimiž se setkali při svých toulkách po stavbách v cizině. Tito šikovní zedníci dokázali prvky barokní i klasicisní architektury s úžasným citem upravit pro atmosféru vesnického prostředí. Na vysokou uměleckou úroveň dostali řemeslo například zedničtí mistři Martin Paták a František Šoch, kteří vytvořili jedinečnou štukovou výzdobu. (Štíty usedlostí, které jsou často členěné pilastry, vynikají velkým množstvím dekoru, jenž skládá se mimo jiné i ze srdíček, koleček, kvítků, čtyřlístků a monstrancí.)


Přestože v uplynulých sto padesáti letech mnoho vesnických staveb – hlavně ty méně zajímavé – buď prošlo úpravami, od břizolitového funkcionalizmu až po kýčovité náhrady originálů, nebo zcela zmizelo, ještě v současnosti lze původní svéráznou selskou architekturu objevit nejen v mnoha vesnicích na Soběslavsku a Veselsku, ale i ve vesnicích odtud hodně vzdálených. (R.Fischer) Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.