Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 20. července 2010

Toulky po Blatech (17).

Bzí
(Předcházející část) Vesnice Bzí (490 m) sice neleží v těsné blízkosti rašelinných Borkovických blat, leží však v úrodné oblastí jižních Čech. Proto se sem dařilo pronikat blatské kultuře, určitým způsobem kultuře snobské.

Ve Bzí se zachovalo i několik zajímavých selských staveb, kaple a několik menších kapliček. České však vesnice nemají jen svou líbeznou tvář, jak je vidět ve Bzí. Je zde chátrající zámek jako svědek bezmocnosti současné generace, která často není schopna žít s dílem minulých generací. To je problém celého českého venkova. Hospodářské budovy postavené do poloviny 60. let dvacátého století dneska jsou nepotřebné brownfieldy.

První zmínky o Bzí jsou z roku 1345. Tehdy již zde stála tvrz. Přestavba na barokní zámek proběhla až kolem roku 1651. Roku 1754 byl zámek opraven a přestavěn pro obývání vrchnosti. Po první světové válce proběhla renovace. Po roce 1948 byl využíván socialistickou zemědělskou velkovýrobou, Státním statkem Hluboká nad Vltavou, a byly v něm byty zaměstnanců.
Zámek má čtvercový půdorys. V přízemí se nacházejí pěkné prostory s křížovými a valenými klenbami, v l. patře pak je celkem 15 velkých obytných pokojů s příslušenstvím. V přízemních prostorách zámku bývala v provozu likérka a sýrárna. Nedávným rozborem pitné vody v lokalitě zámky bylo zjištěno, že voda má vysokou kvalitu tzv. artézských vod a je vhodná např. jako kojenecká voda.Státní statek o údržbu budov příliš nedbal, ale romantický zámek přežíval z podstaty, byl v tak dobrém stavu, že v osmdesátých letech v něm byly natáčeny dva filmy. Po roce 1990 byl zámek vrácen potomkům bývalých majitelů, a ti ho prodali. Noví majitelé si s ním zřejmě také nevědí rady, a tak zámek pustne. Nyní opuštěné polorozpadlé stavby nepřispívají k celkovému vzhledu vesnice právě nejlépe. Zanedbaný je i zámecký park.


Bzí je částí Dolního Bukovska. Žije v něm 50 obyvatel. (R.Fischer)Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.