Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 21. července 2010

Toulky po Blatech (18).

Modrá Hůrka
(Předcházející část) Dominantou malé vesnice Modrá Hůrka (513 m), stojící na kopci, je věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Obcí prochází silnice ze Štipoklas do Bzí, po místní komunikaci je možné dostat z Modré Hůrky se do Pořežánek a Pořežan.

Osudy Modré Hůrky a Pořežánek byly spjaty s historií panství a obce Bzí. Dříve tvořily jednu katastrální obec. První písemné známky o Modré Hůrce pocházejí z let 1352-1354, kdy zde již stál kostel.

Původně gotický z první polovina 14. století, později renesančně upravován ve druhé polovině 16. století a barokně přibližně roku 1744. Kostel obklopuje okrouhlá ohradní zeď se dvěma branami na jižní a východní straně a čtveřicí výklenkových kaplí. Původně barva kostela byla žlutá, modrou barvu, podle názvu obce, dostal v roce 1996. Fara na Modré Hůrce byla založena 1354, patřily k ní Žimutice a Horní Bukovsko. Škola na Modré Hůrce byla jednotřídní.


Kolem návsi je hustá zástavba domů, v níž se lze setkat s dobře upravenými domy, zmodernizovanou jednopatrovou budovu obecního úřadu, ale také se spustlými budovami fary a dvora, které stojí na jihovýchodní straně návsi. V jihozápadním rohu návsi je originální vesnická hospůdka.

Obec Modrá Hůrka je rodištěm operní pěvkyně Eleonory Gayerové z Ehrenbergu (1832-1912). Proslavila se jako první představitelka Mařenky ve Smetanově "Prodané nevěstě" a jako první Jitka v "Daliborovi".

Do obce Modrá Hůrka patří osada Pořežánky. Katastr celé obce měří 400 ha. V Modré Hůrce žije 48 obyvatel, v Pořežánkách 33. (R. Fischer) Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.