Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 22. července 2010

Toulky po Blatech (19).

Pořežany
(Předcházející část )Zemědělská ves Pořežany leží 9 km jihovýchodně od Týna nad Vltavou. První písemná zmínka o Pořežanech je z roku 1379, kdy jsou pod názvem Pozerzran uváděny v berní rule jako součást arcibiskupského panství Týna nad Vltavou. Zdejší usedlosti jsou sice méně okázale vyzdobeny než domy v blatských vesnicích, některé však působí mnohem historicky přirozeněji než domy ve vyhlášených vesnických památkových rezervacích.

V roce 1389 je jako majitel části Pořežan uváděn Mikeš z Bošilce, vlastník blízkého panství ve Bzí. Jeho část zůstala připojena k statku ve Bzí a sdílela s ním historii až do roku 1672, kdy byl celý dvůr Bzí připojen k třeboňskému panství, které krátce předtím, v roce 1660, koupil Schwarzenberg. Druhá část Pořežan se někdy v průběhu 14. století dostala do majetku drobných vladyků ze Žimutic a Kněžeklad.

Další zprávy o vsi Pořežany jsou až z poloviny 19. století. Při vzniku samostatného okresu Týn nad Vltavou byly Pořežany do něj začleněny. Roku 1854 se obec Pořežany osamostatnila. Měla 31 domů a 306 obyvatel.

V poslední době jsou Pořežany vyhledávány turisty a milovníky historie a staré techniky, neboť zde soukromý zemědělec František Jiříček postavil muzeum venkova, ve kterém jsou mimo zemědělské techniky a historických vozidel k spatření i sbírky předmětů používaných ve venkovských domácnostech.

Pořežany jsou částí obec Žimutice, žije v nich 110 obyvatel. (R. Fischer)Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.