Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 16. července 2010

Toulky po Blatech (13).

Vlastiboř a Zaluží
(Předcházející část) Vlastiboř (432 m).leží na Bechyňském potoku, prochází jí hlavní silnice z Dráchova do Sudoměřic u Bechyně. Výstavba statků a chalup zde probíhala jakoby chaoticky.

Na severozápadním okraji je budova obecního úřadu, kaple z roku 1893, vedle které je pomník padlých v 1. světové válce. Důležitou stavbou je most přes Bechyňský potok, ke kterému se tulí lávka pro pěší. I zde na štítech několika usedlostí, roztroušených mezi běžnými domy, se uplatnilo selské baroko. Vlastiboř má svůj moderní chrám, o samotě stojící masivní šedivý kulturní dům, jenž jako jeden ze symbolů kolektizované vesnice se stal protipólem křehké krásy blatských vesnic.

Z Vlastiboře pocházel zednický mistr Martin Paták (1820-89), jehož stavební dílo, tzv.selské baroko, je dodnes předmětem obdivu v blatských vesnicích.

Ve Vlastiboři žije 200 obyvatel.

Osada Zaluží (450 m) je postavena na mírném svahu, na křižovatce silnic do Bechyně, Soběslavi a Dráchova, leží už v mírně zvlněné krajině severně od Borkovických blat a není tolik známá jako blatské vesnice z rovin, ovšem jako soubor selských staveb se jim nejméně vyrovná.

Pietně udržované usedlosti vyvolávají obdiv, až zatajení dechu. Na návsi stačí odmyslet si necitlivě postavené betonové sloupy elektrického vedení a je na světě obraz vesnice, jak asi vypadala už před osmdesáti léty.

Mimo nádherných lidových výtvorů na fasádách statků z konce 19. století je možné zde spatřit originální vesnickou kovárničku z roku 1899, kapli v podobě čtverhranné věže, rybníček i s rákosem, mohutné stromy i přirozenou zelení svítící pažit.

Na statku v jižní části osady je neobvyklá červeno-šedá fasáda fasáda z roku 1924.

Od roku 1995 je Zaluží vesnickou památkovou rezervací
Žíje zde 40 obyvatel.

Celkem v obci Vlastiboř, včetně osad Svinky a Zaluží, žije 309 obyvatel. Katastr obce je 1720 ha. (R.Fischer)
Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.