Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 15. července 2010

Toulky po Blatech (12).

(Předcházející část) Jednoduchý pomníček, skrytý mezi lány, připomíná pozemkovou reformu po 1. světové válce. Takových pomníčků jsou po České zemi roztroušeny stovky. Půda velkostatků byla rozdělena mezi domkáře a chalupníky. Stát si dělal právo na rozhodování o půdě vždy, zabavování majetku zákonem je celkem jednoduché. Nebyla tato pozemková reforma předzvěstí násilné kolektivizace, která byla uzákoněna o 25 let později?


Porosty obilovin na Blatech vypadají letos dobře, zdá se také, že současná vedra jim více pomohou, než uškodí. Něco jiného je využití půdy. Doba je taková, že ani nejúrodnější pole není třeba intenzivně obdělávat a lze z nich udělat pastviny.
Poroučet větru dešti by chtěli především zemědělci. Zvláště v současném období, kdy se blíží hlavní fáze sklizně obilovin, by chtěli zastavit veškeré vodní srážky, aby jim nezničily úrodu a umožnily ji bezproblémově sklidit. Poroučet nemohou, mohou se jen na rozhodující období své činnosti připravit a potom doufat, že všechno dobře dopadne. (R.Fischer)
Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.