Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 14. května 2024

Zemřel Rudolf Kučera, bývalý výjimečný fotbalista

 Po dlouhé těžké nemoci zemřel v 84 letech bývalý fotbalitsa Dukly Praha a československé reprezentace Rudolf Kučera. Příběh obrovského talentu, který musel s fotbalem předčasně skončit, zvěčnil spisovatel Ota Pavel v povídce Haló, taxi!.


Přestože Kučerova kariéra netrvala ani pět let, fanoušci dodnes vzpomínají na jeho krásné góly či další parádní kousky. V dresu Dukly Praha se stal i nejlepším ligovým střelcem. Přispěl k jejímu triumfu na Americkém poháru v New Yorku  roce 1961, kde se stal nejlepším kanonýrem turnaje a Američanům přiblížil opomíjený evropský fotbal.

Kvůli operaci kolena přišel o mistrovství světa 1962 v Chile, kde československý tým získal stříbrné medaile. Za reprezentaci nakonec odehrál jen sedm utkání a dal tři góly, z toho dva Rakušanům ve vídeňském Prátru, kde před 90.000 diváky Československo vyhrálo 6:0. 

"Talent od pánaboha. Technicky dokonalý, před brankou klidný, často až drzý. Kdyby mu bylo dvacet v současné době, určitě by se o něj zajímaly Barcelona, Milán i Manchester," napsal o Kučerovi ve své vzpomínkové knize jeho bývalý spoluhráč z Dukly a později novinář Ivo Urban. "Na první pohled bylo každému jasné, že je to výjimečný fotbalista. Už ve 20 byl hotovým hráčem, přitom vypadal jako školáček," řekl o svém svěřenci trenér Dukly Jaroslav Vejvoda.

Osudový okamžik potkal rodáka ze slováckého Spytihněva v listopadu 1963, kdy ho na Julisce v utkání Poháru mistrů evropských zemí proti Górniku Zabrze zranil polský reprezentant Stanislaw Oslizlo. Kučeru odnesli z hřiště v bezvědomí na nosítkách. Prodělal těžký otřes mozku a několik měsíců se pak léčil a rehabilitoval, ale k vrcholovému fotbalu už se vrátit nemohl.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.