Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 7. dubna 2023

Velikonoce jsou největším svátkem křesťanského světa

Velikonoce připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista asi před 1990 lety.. Letos vychází Velký pátek na 7. dubna, Velikonoční pondělí na 10. dubna. K tradicím Velikonoc patří barvení vajíček, pečení mazance a beránka, někdo si na Zelený čtvrtek připraví i jidáše. Křesťané si během pašijového týdne připomínají poslední dny života Ježíše Krista, jejich svátky vrcholí Velikonoční nedělí. Velikonoční pondělí pak patří na většině míst v českých zemích ke koledování a pomlázce. 

Velký pátek je dnem, kdy byl Ježíš odsouzen, ukřižován a následně pohřben, proto se mu říkalo někde i Bolestný nebo Žalostný. Ježíš podle ověřených evangelií zemřel na kříži ve tři hodiny odpoledne, proto v tento čas bývá často speciální bohoslužba. Kostel bývá vyzdoben jen velmi prostě, nehrají ani varhany, kněží na znamení smutku, vděku a pokory odříkávají modlitbu čelem k zemi. Zvony na věžích také mlčí. Místo nich se ozývají jen řehtačky a další nástroje, které ohlašovaly klekání a poledne.

Velký pátek je podle pověr i dnem, kdy se otevírají hory, aby vydaly své poklady a tajemství, tak můžete zkusit štěstí. Místo tohoto zázraku mělo označovat zlaté kapradí, zvláštní mihotání či jiskření nebo malé plamínky, které se znenadání objevují. Otevřít se může i Blaník – a rytíři, kteří v něm čekají, mohou vyrazit překontrolovat, jak se českému lidu daří. Magickou moc by měla mít v tento den i voda, proto lidé před východem slunce chodili k potokům, a protože měla mít léčivou sílu, mnohde v ní koupali i dobytek. Omývala se v něm ale také celá rodina.

Na Velký pátek se vše mělo zastavit a truchlit pro Ježíše Krista. Velký pátek byl ve znamení půstu – nesmělo se ani vařit, protože se neměl rozdělávat oheň. Současně byly zapovězeny i těžké práce, stejně jako příliš hlučné aktivity a práce na poli a v zemědělství vůbec. Nemělo se hýbat půdou. Byl to den, během kterého bylo zapovězeno cokoli půjčovat, ale ani prodávat nebo darovat, protože by to přineslo smůlu a to, co byste přinesli, by mohlo přinést i zlé síly. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.