Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 29. března 2023

Letní čas přinesl zimu. Zahradníček komentuje

29.03.2023 - Už čtvrtý den žijeme v letním čase. Stěžovali si jrn ti nepřizpůsobiví. Dnes má podle známé meteoroložky být nejchladnější den v březnu. Před rokem bylo 21,5°C, což byl v 250 let staré historii měření jeden z nejteplejších 29. březnů. V roce 1968 bylo 22.5°C. Poslední dva dny března jsou v pranostikách uváděny jako dny teplé: "O svatém Kvirinu (30.3.) je teplo i ve stínu," "O svaté Balbíně (31.3.) je už u nás po zimě," já však mám zkušenost trochu jinou. 31. března (asi v roce 1977) nám mráz roztrhl blok motoru traktoru stojícího v plechové uzavřené garáži.

Na ČT skončil poslední díl krimiseriálu České Budějovice, místo činu. Čekání na zajímavou a dobře natočenou detektivní zápletku bylo marné. Až na výjimky odfláknutá práce. Není možné zbavit se dojmu, že tvůrcům se jednalo hlavně o to; vypadnout v létě z Prahy, užít si dobře zaplaceného pobytu v šumavské přírodě, a také si prohlédnout jihočeské historické stavební památky. České Budějovice, které jsou v názvu seriálu, téměř se v něm neobjevují.  Zato nechybí zohyzděné mrtvoly, rvačky a debilní honičky, kdy klusající zločinec se vzdaluje sprintujícím policistům. A hlavně nechybí rekreační putyky a lehké děvy. Až na díl o hledání moldavínů kriminalita v jižních Čechách zajímala tvůrce jen povrchně, zamontovali do seriálu své představy a individua z okolí Prahy.

Prezidentovi Pavlovi se zřejmě zalíbila předvolební kampaň, a tak v ní pokračuje i po zvolení. Vydal se do Ostravy, kde si užíval prezidentské hodnosti. Pochválil "fajne chachary" a dětem slíbil volební právo. Zřejmě myslí na rok 2027, kdy by se noví voliči mohli postarat o prodloužení jeho pobytu na Hradě. Volební věk se snižuje. Na začátku 20. století mohli volit muži šestadvacetiletí a starší, republika pak dovolila volit mužům i ženám od 21 let, dneska už se osmnáctiletí jeví jako staří. Prý mladí podle Pavla vědí toho o politice a dost. Chytré telefony zvládají bravurně. O práci, o boji o živobytí a o všech úskalích života vědět moc nepotřebují, pokud je někdo živí, ale mohli by mít v parlamentu své zástupce. Koho by výrostci volili, lze si představit.

Od jakého věku mohou děti chodit do hospod a kaváren? V českých končinách se objevují názor, že vstup batolat do hospod by neměl být omezován, v zahraničí je často zakázán. Možná se jedná o snahu znepříjemnit životy majitelům a provozovatelům pohostinských zařízení, kteří dětský křik nemají rádi. Odrazuje jim hosty. Po zákazu kouření by to byl další hřebíček do rakve českým hospodám. 

Hřebínky hráčům české fotbalové reprezentace spadly po utkání s Moldavskem, kam po náhodném vítězství nad Polskem se za velké euforie vydali. Počítalo se alespoň s půltuctem gólů v brance papírově slabého soupeře. Utkání skončilo po matném výkonu českých hráčů bez gólů, přičemž Moldavané mátožný český tým zaskočili rychlým pohybem a mnoha gólovými příležitostmi.

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.