Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 25. listopadu 2022

Listopadové události. Zahradníček komentuje

 25.11.2022; 6:57 - Nepříjemně sychravý je konec listopadu 2022. nepřízeň počasí doplňují politické a ekonomické problémy, a také nervozita mezi obyvatelstvem České republiky. Dnes ministerstvo vnitra oznámí jména lidí, kteří by se chtěli stát českým prezidentem. Ode dneška tedy zesílí nechutná předvolební kampaň, na povrch bude vyplouvat špína, o které veřejnost neví, ani nechce vědět.

Před 33 lety, 25. listopadu 1989, ještě mělo Rudé právo na titulní stránce heslo "Listopad, měsíc československo-sovětského přátelství". Toho dne byla na pražskou Letnou svolána protikomunistická demonstrace, na kterou přišli a přijely nejrůznější skupiny lidí, od disidentů, přes studenty, herce až k cikánům, zástupcům komunistické vlády a civilním příslušníkům bezpečnosti. Hovořilo se o jednom milionu lidí, postupem času se odhad snížil na 800 tisíc, skutečnost byla zřejmě ještě menší číslo.  Demonstraci přímým přenosem vysílala Československá televize. Ač organizátorům demonstrace šlo o předvedení jednotného postoje veřejnosti proti komunistickému režimu, už tehdy se objevily náznaky rozpolcenosti obyvatelstva,  především náznak rozdělení státu.

Včera měli Američané jeden ze svých největších svátků, Den díkůvzdání. Každý čtvrtý čtvrtek v listopadu si připomínají tento den v roce 1621, kdy evropští osídlenci oslavovali první úspěšnou sklizeň na americkém území. Tedy v USA je něco jako české dožínky a posvícení dohromady. Na amerických stolech včera ovšem nebyla česká husa, ale krocan. Čím větší, tím lepší.

Američany jsme si včera mohli připomenout i jinak, 24. listopadu 1945 byl zahájen odsun americké armády z Československa. Při slavnostním rozloučení v Praze, američtí velitelé neopomněli si postěžovat na to, jak těžký pro ně pobyt na českém území byl. Byla zde sice jazyková bariéra, ale ta nebylo tím nejhorším. Velkým problémem byl nacionalizmus, který pro občany USA je něčím naprosto neznámým. Čeští a slovenští osídlenci, kteří do pohraničí přicházeli, se americkým vojákům snažili dokazovat, že civilisté hovořící německým jazykem jsou poražení nepřátele a podle toho se s nimi má jednat bezohledně. Američtí velitelé při loučení sdělili, že na území západně od demarkační čáry Dolní Dvořiště, České Budějovice, Písek, Rokycany, Cheb splnili úkol, jímž bylo zajistit pořádek a předat dohled nad obsazeným územím československé armádě a československým úřadům. 

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.