28.10.2022; 10:00 - Mlha, bezvětří, poměrně teplo (+7C). Tak začíná pátek 28. října roku 2022. Den pracovního volna následuje po slunečném včerejšku, kdy teplota v poledne vylezla na rekordních +25C. Dnes si to slunce, podle meteorologů, chce zopakovat. To bude rej na silnicích. 28. října býval rej na silnicích už za vlády komunistů, kdy se lidé vydávali na více či méně vzdálené hřbitovy navštívit hroby svých předků. Mnozí chtějí zvládnou v nejkratším čase hroby vzdálené stovky kilometrů, někdy i v několika krajích. To musejí pořádně šlapat na plyn a vztekat se, že po okresních silnicích domácí řidiči nespěchají.
Kvůli mlze bylo včera večer v Uherském Hradišti odloženo o jednu hodinu utkání evropské Konferenční ligy mezi domácím Slováckem a německým Kölnem (Kolínem nad Rýnem). Po hodině se před zaplněným stadionem začalo hrát, ale mlha byla pořád jako mléko. Sotva bylo vidět do poloviny hřiště. Po šesti minutách gruzínský rozhodčí Kruašvili utkání přerušil a začalo jednání především mezi rozhodčími a zástupci UEFA. Čekalo se, ale mlha houstla. Trenér Kölnu Baumgart chtěl, aby se utkání sehrálo i v mlze. Běhal za rozhodčím a vyzýval ho, aby si protřel oči, neboť on vidí dobře. Odložit utkání na jiný termín německému týmu, který má nabitý program (hraje 2x v týdnu) vůbec nevyhovovalo. Rozhodlo se šalamounsky, bude se hrát dnes ve 13:00 hodin.
Je pravdou, že ve fotbale se pohybují velké peníze, takže hra večer za umělého osvětlení je v evropských soutěžích samozřejmostí. Ovšem v době, kdy ceny elektřiny stoupají do závratných výšek, je pro laika noční svícení na fotbale nepochopitelným plýtváním. Prý to zaplatí televize, televizím to zaplatí reklama, reklamu zaplatí obchod a obchod vydělá na zvýšených cenách. Takže osvětlení fotbalových hřišť zaplatí nakonec obyčejný spotřebitel, zákazník, který si koupí dvojnásobně zdražený chleba.
Účast Slovácka Uherské Hradiště v evropské soutěži je nedoceněným úspěchem. Okresní město s 25.000 obyvateli se ve fotbale postavilo vedle velkoměst jako je Köln s 1 milionem obyvatel.
Zatímco příznivce fotbalu trápí počasí, příznivce politiky stále silněji trápí volba nového prezidenta. Čekám, že na Hradě bude sedět nějaký nicmunda (řekl to jinak), nechal se slyšet bývalý poslanec a kamarád dosavadního prezidenta František Čech, hudebník, zpěvák, bavič a malíř. Při pohlédnutí na seznam kandidátů (zatím asi neúplný) lze Čechovi, který o dalším působení v politice nechce ani slyšet, dát za pravdu. Nejsou osobnosti. Společnost je tak roztříštěná, že téměř nikdo nevyčnívá.
Je to paradox. Po listopadu 89 je období vlády komunistů odsuzováno jako období rovnostářství, kdy všichni museli jít v jednom šiku. Přesto tehdy bylo všeobecně známé nemalé množství osobností, které byly nad šedým průměrem, ať to byli politici, sportovci, vědci, herci, zpěváci, hudebníci a další umělci. V současnosti se úspěch neodpouští. Jakmile se něčí jméno objeví párkrát v mediích, velmi brzy se stane terčem útoku přemnožených novinářských hyen, kteří ho v krátké době dokážou znemožnit. Pisálkové si toho společně dokážou vymyslet tolik, že dostanou zcela nevinného člověka za mříže, naštěstí je trest smrti zrušen.
Postupně končí štvanice na Babiše, začaly štvanice na prezidentské kandidáty. Petr Pavel je obviňován z toho, že sloužil komunistům, Danuše Nerudová je obviňována z toho, že komunistům nesloužila, protože jí bylo 10 let.
Revolverovým novinářům placeným mocnými politiky se snaží vyhýbat jakoby novinářský chameleon Oldřich Neff, který často dokáže napsat i rozumný článek. Tento týden mě o své inteligenci moc nepřesvědčil, když obhajoval návrh povinně mít v mobilním telefonu všechny průkazy a platební karty. Nesnáším ten čertovsky hloupý vynález, který je provokativně nazýván chytrým telefonem, který musím povinně mít kvůli tomu, abych se za pomoci SMS dostal k internetovému bankovnictví. Jinak to závaží nepotřebuji. Většinou ho někde zapomenu, když ho po několika dnech potřebuji, zjistím, že není nabitý. Představa, že bych kvůli občance a řidičáku musel za všech okolností a všude tahat jako zátěž mobilní telefon u mne vyvolává mdloby i záchvaty zuřivosti. Člověk vykonávající manuální práci nemá čas na sledování obrazovky. Současné karty založené v pouzdře nebo peněžence nezatěžují a jsou praktické. Když člověk ztratí kartičku stojí ho nová sto korun, když ztratí mobil, přijde o několik tisíc, které stál mobil a další tisíce za nový, plus poplatky za ztrátu karet. Navíc musí operátorům platit za všech okolností jako mourovatý. Pan Neff a mnozí poslanci to ovšem vidí jinak.
Josef Zahradníček
Žádné komentáře:
Okomentovat