Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 9. září 2022

Britská královna Alžběta II. opustila svět

 Britská královna Alžběta II. zemřela ve svém skotském venkovském sídle Balmoral ve čtvrtek 8. září 2022 ve věku 96 let. 

Sbohem královno

Během svého dlouhého panování se stala  jednou z nejslavnějších žen planety. Žádný britský panovník nebyl na trůně tak dlouho. Narodila se 21. dubna 1926 na zámku Windsor a dostala jméno Elizabeth Alexandra Mary. V té době neměly v Británii ženy volební právo a soudy vynášely tělesný trest- bičování. V době jejího dětství Britské impérium pokrývalo pětinu Zeměkoule a žilo v něm téměř půl miliardy lidí (jenom v Indii 325 milionů lidí). Na první pohled by se královna Alžběta II. neměla panováním chlubit, když ztratila koloniální impérium, avšak královna byla pyšná na to, že během jejího sedmdesátiletého panování dala svobodu spoustě národů, které mohly v návaznosti na britské koloniální základy zbudovat moderní prosperující samostatné státy.

Alžběta II. po narození nebyla k panování ani v těch nejsmělejších předpovědích určena. Rodiči byli královský princ Albert a skotská hraběnka Alžběta Bowes-Lyonová. Vyrůstala v chráněném královském prostředí, bez styku s okolním světem. Starali se o ní domácí učitelé a vychovatelky. V roce 1936 abdikoval král Edvard VII., králem se nečekaně stal Alžbětin otec a z Alžběty nečekaná dědička britského trůnu. Tím se změnilo její dětství, musela studovat historii, práva, chodit do divadla, věnovat se plavání a jízdě na koni. Náhle byla odloučena od rodičů. Tvrdá výchova jí byla ku prospěchu, neboť bez problémů mohla konec druhé světové války pracovat jako ošetřovatelka v britské armádě.

Korunovace Alžběty II. v roce 1952

V roce 1947 se provdala za prince Philipa Mountbattena, syna vyhnaného řeckého krále, jenž byl pra-pravnukem královny Viktorie. Ve svém prvním veřejném projevu v roce 1948 řekla. "Prohlašuji, že celý svůj život, ať už dlouhý nebo krátký, budu s sloužit monarchii (Commonwealthu) jako velké rodině." Znamenalo to zřeknutí se seberealizace a závazek nezištnosti, smyslu pro povinnost a disciplínu. Právo na svobodný rozvoj vystřídal pruský dril. Tím morálně vyčnívala vysoko nad královskou rodinou; manžel Philip svými nevkusnými pokusy o vtip vypadl z královské noblesy a děti nebyly schopny udržet pevná manželství. Nechápaly ji ani snachy Frigie a Diana, pro které světské radovánky a sláva byly víc než pochopení pro důstojnost královské rodiny.

Když v roce 1952 Alžběta  usedla na trůn, byli Britové ve velkém očekávání. Království ještě trpělo následky druhé světové války, bylo finančně vyčerpané. Slavné britské impérium, ještě před pár lety mocné, ztrácelo jednu kolonii za druhou. Jídlo v Anglii bylo stále na příděl, bytová nouze byla velká. Toto všechno ponížení a odříkání mělo nahradit nadšení pro mladou královnu. Měla být balzámem na duši Brita. 

Británie přišla o ohromná území a o světové ekonomické prvenství, přesto je pátou nejbohatší zemí světa, jadernou velmocí, mimo Evropu zůstala Alžběta II. královnou Austrálie, Kanady, Nového Zélandu a dalších 12 zemí. Královnin život byl úspěšným příběhem. 

Karel III. novým britským panovníkem. „God Save The King“.




Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.