Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 5. února 2022

Platinové jubileum královny Alžběty II. na trůně

 6. února 2022 Alžběta II. královna Commonwealthu, oslaví 70 let, čili platinové jubileum, nástupu na trůn. Tak dlouho ještě žádný panovník na britském (ani jiném) trůnu nebyl. Hlavní oslavy proběhnou 2. až 5. června 2022, kdy budou spojeny květnové a červnové státní svátky. Britská vláda slíbila velkolepé oslavy, podívanou, jakou člověk uvidí jednou v životě.    

Královna Alžběta II. (anglicky The Queen, celým jménem Elizabeth Alexandra Mary; * 21. dubna 1926 Mayfair, Londýn) je vládnoucí královna patnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth realm. Jedná se o státy Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalomounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V každé této zemi je považována za panovnici samostatného státu a plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. Je také nejvyšší představitelkou anglikánské církve. V dubnu 2018 bylo rozhodnuto, že ji v čele Commonwealthu, na její přání nahradí po její smrti syn Charles, princ z Walesu. I přes velký počet svých funkcí zasahuje královna do politiky v souladu s britským zvykovým právem jen výjimečně.

Britskou královnou se nečekaně stala ve svých 25 letech po smrti svého otce Jiřího VI. dne 6. února 1952. V dlouhém období její vlády došlo k zániku Britského impéria (proces, který byl zahájen již za jejího otce) a následnému vzniku Commonwealthu. Poté, co britské kolonie získávaly nezávislost, se stala královnou několika nově osamostatněných zemí. Některé z nich později změnily svůj status na republiku. V září 2015 překonala v délce vlády svoji praprababičku, britskou královnu a indickou císařovnu Viktorii, a stala se tak nejdéle vládnoucím panovníkem v anglických a britských dějinách. Od října 2016 po smrti thajského krále Pchúmipchona Adunjadéta (Rámy IX.) se stala nejdéle vládnoucím žijícím monarchou na světě.[1]

Alžběta, pocházející z windsorské dynastie, se roku 1947 provdala za Philipa, vévodu z Edinburghu, se kterým má čtyři děti. Její manžel zemřel 9. dubna 2021. V současnosti je také dvanáctinásobnou prababičkou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.