Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 19. října 2021

Už 90 let svět udivuje Kristova socha v Rio de Janeiru

 Monumentální socha Krista Spasitele nad brazilským Rio de Janeirem shlíží 90 let ze skály Corcovado (710 m). Tak dokonale splynulo s prostředím, takže působí dojmem,  že je tam od pradávna. V roce 2012 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a byla vyhlášena jedním ze sedmi novodobých divů světa. 

První nápad postavit ohromnou sochu Krista nad hříšným Riem se objevil asi kolem roku 1850. O devět let později požádal o audienci u brazilské princezny Isabely kněz Pedro Maria Boss. Základní kámen však byl položen až v roce 1922, kdy ovšem ještě nikdo nevěděl, jak bude socha vypadat.

Vlastní architektonická soutěž s názvem „socha Krista“ proběhala až o rok později. Komise, která hodnotila zaslané návrhy, nakonec vybrala dílo brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy, jenž představil Krista Spasitele s otevřenou náručí.

Stavební práce byly započaty v roce 1926 a k realizaci projektu byl přizván uznávaný francouzský sochař Paul Maximilian Landowski, jemuž připadl nelehký úkol vytvořit 1 145 tun vážící a 30 m vysokou sochu Krista Spasitele, jehož roztažené paže mají symbolizovat „všeobjímající boží náruč“ a obyvatelům a návštěvníkům Ria de Janeira posílat jasný vzkaz: „Buďte srdečně vítáni!“ 

V říjnu 2021 si připomínáme 90. výročí slavnostního odhalení tohoto monumentu, který vskutku nemá ve světě obdoby. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.