Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 28. srpna 2021

Volby jsou důležitější než pandemie. Zahradníček komentuje

Nevěřil jsem minulou sobotu předpovědi bavorských  meteorologů, že přicházejí psí dny, česky počasí, že by psa nevyhnal. Předpověď se vyplnila. Celý týden bylo chladné a deštivé, "aprílové", počasí. To je na konci srpna rána především pro zemědělství, protože na polích je ještě spousta nesklizeného obilí. Počasí jako stvořené pro různá onemocnění způsobená nachlazením. Naštěstí šíření obvyklých virových chorob z nachlazení tlumí respirátory povinné na obličejích v uzavřených prostorách.

Zatímco v Německu jsou pro děti povinné roušky i při vyučování, v českých školách jsou povinné pouze pro děti neočkované.  Ministr zdravotnictví i premiér slibují další uvolnění, prý se nákaza nešíří. Čísla o nemocných se dají zaokrouhlit a jinak upravit, a tak hlavním důvodem uvolňování protikovidových opatření jsou blížící parlamentní volby. Opakuje se loňský rok, kdy po volebním hemžení voličů a komisařů přišla silná podzimní vlna koronovirová. Pro politické nedočkavce a siláky je každý voličský hlas mnohonásobně důležitější než desítky, stovky a tisíce lidí nemocných a mrtvých. 

Klausovu a Třískovu kupónovou privatizaci připomněla jakási brněnská společnost, která tvrdí, že našla podvedeným akcionářům 320 milionů. Pokud se tito akcionáři přihlásí brněnská společnost od nich akcie odkoupí za pakatel a zřejmě se bude soudit o dividendy za 30 let. Jak je chytré to moravské koňstvo.

Neslavně  tomto týdnu prošly české týmy evropskými soutěžemi. Slávii nepomohl ani Holešův likvidační faul, za který by v některé zemi byl zákaz činnosti, možná i vězení na několik měsíců. Slávie na varšavskou Legii prostě nestačila. Ještě větší ostudu si v Bulharsku uřízla Viktorie Plzeň, která po zoufalém výkonu prohrála 0:3. Tolik nepřesných přihrávek a střel jako včera ze strany plzeňských fotbalistů by bylo v minulosti tak za půl roku. Systém nakopávání míčů na obsazeného vysokého Chorého Viktorie praktikovala tupě po celé utkání, Bulharská obrana tyto míče pohodlně sbírala a dávala neobsazeným hráčům vpředu. Co s tak hloupou hrou zamýšlel trenér Bílek, těžko si domyslet. Jedinou radost českým příznivcům sportu, a fotbalu zvlášť, připravili fotbalisté Jablonce, kteří slovenské Žilině nastříleli 3 góly. Přitom slovenský mistr měl celé utkání převahu, ale střelecky vyšel naprázdno.

V těchto dnech byla připomenuta smrt českého sociálně demokratického politika Laušmana, který v roce 1963, před propuštěním na svobodu, náhle zemřel v komunistickém vězení. S velkou pravděpodobností byl otráven, protože toho příliš věděl. Ve vězení museli zemřít i další političtí vězni, jako byl Rudolf Beran nebo Jan Šrámek. Doba politických vězňů sice před 30 lety skončila, ale spousta lidí by si přála její návrat. 

Josef Zahradníček  


 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.