Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 17. července 2021

Trochu prázdninového povídání. Zahradníček komentuje

 17.7.2021; 11:37 - Ani o letošním způsobu léta by se Antonín Důra, provozovatel letní plovárny, asi nevyjadřoval jako o vydařeném. Teplo má teprve přijít.  Od 17. července do 2. srpna je dlouhodobě nejteplejší období roku. A pak už máme na krku podzim, neboť příští týden se začíná hrát podzimní část 1. fotbalové ligy. A s 50 procenty diváků, pokud pandemie během týdně opět nezdivočí.


 Jako by nám letos nestačily hrůzy pandemie covidové,  příroda nás trestá bouřkami, tornády a přívaly vod. V těchto chvílích se přírodní živly opět vybíjejí nad Alpami.

Bouřky a záplavy ovšem nejsou jen v Německu, Rakousku a na Moravě, jsou i za oceánem. O každoročních hurikánech a záplavách v jižních státech USA se ve středu Evropy všeobecně ví, ty nepřekvapují. Jsou však letos časté bouřky i na severu USA - a jejich síla to je něco mezi českou bouřkou uspávací a moravským tornádem. A někdy se zdají nekonečné, trvají i 10 hodin, jako třeba ta nedávná v Galesburgu (IL). 

Media česká denně vypočítávají, kam se lidé vydávají trávit dovolenou. Vzhledem k různým omezením se jezdí méně za hranice. K moři se vydává méně lidí, raději zůstávají v české kotlině jako za socializmu. Ale doma na gauči se v Čechách a na Moravě dovolená už dávno netráví. Doby, kdy dovolená bývala od toho, aby si lidé doma odpočinuli od namáhavé fyzické práce, už minuly. Dnes je to spíš naopak, lidé o dovolené vybíjejí energii nahromaděnou sedavým způsobem práce. Protože někteří lidé mimo vybití energie tělesné mají potřebu vybít i adrenalin, vypadá to na silnicích jako na závodních dráhách. Tolik aut, kolik je dnes možné spatřovat na českých silnicích, nebylo v létě snad ani za socializmu. Pandemie a omezování pohybu české letní automobilové šílenství jen podpořily. Chybějící kilometry je třeba dohnat. A co největší rychlostí. Zdražování benzinu téměř nikomu nevadí. 

Cyklistickou módu podpořilo rozšíření elektrokol. Takže rozdíly v rychlosti jednotlivých cyklistů se značně zvýšily, od 10 km/hod až do 60km/km. S kopce ještě víc. Předjíždění je tedy víc než samozřejmost, přičemž předjížděči na elektrokolech nevnímají skutečnost, že na silnicích nejsou sami, že po nich jezdí i motorová vozidla.

Když jsem v 80. letech jezdil na kole do práce i jinam na kole (nejsem a nikdy jsem nebyl cyklista s ohnutými zády, ale vždy kolař), kroutili nade mnou lidé za skly autobusů a aut hlavami a mluvili o mně jako o člověku zaostalém. Česká země se změnila, dnes už není jízda na kole zaostalostí, dnes je zaostalý chodec a cestující v autobuse či vlaku, protože nemá peníze na drahé elektrokolo či auto ani odvahu vrhat se do silniční vřavy. 

Nakonec největší vtip týdne vyslovený politickou hvězdou Pekovou: "Babiš je vrahem 30.000 lidí." Myslí zřejmě tím lidi, kteří zemřeli během pandemie. Kdo by nevolil takovou chytrou slepičku?

Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.