Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 15. července 2021

Nepovedený koncert na rudolfovské Americe 30. března 1974

 Téměř 400 mladých lidí se 30. března 1974 sjelo do Rudolfova u Českých Budějovic na malý hudební festival v hostinci Na Americe. Kromě místní skupiny Adept na něm měli zahrát pražské kapely The Plastic People of the Universe a DG307. Na Americe se „taneční čaje“ konaly od 60. let každý pátek. Jihočeské kapely vedle repertoáru schváleného kulturními referenty zařazovaly skladby, které oficiální kultuře neladili, ale pokud nedošlo k výtržnostem, vše bylo v pořádku.

Rudolfov je staré hornické město pojmenované podle císaře Rudolfa II. za něhož tam bylo těženo víc stříbra než v ostatních českých stříbrných dolech dohromady. Protože české obyvatelstvo se na práci v dolech nehrnulo, byli zváni horníci z německých oblastí, kteří se v oblasti usazovali. Za první republiky ještě 12 obcí v okolí Českých Budějovic tvořilo prstenec s převahou německy hovořícího obyvatelstva. Před rokem 1939 byl do Rudolfova za trest (alkohol, ženy) uklizen německo-český kněz P.Josef Plojhar, pozdější dlouholetý československý ministr zdravotnictví (1948-1968). Z Rudolfova šel Plojhar v roce 1939 do koncentračního tábora v Dachau a pobyl v něm do roku 1945. Po válce byli rudolfovští Němci (polovina rudolfovského obyvatelstva) vyhnáni a na jejich místo přišli osídlenci silně podporující KSČ.

Už v pátek 29.3. proběhla ve zmíněném sále normální taneční zábava, na níž vystoupila českobudějovická rocková skupina Infinitas. Tancovačka trvala od sedmi cca do jedenácti večer a obešla se bez jakýchkoli problémů. Ty nastaly až druhý den.

Do Rudolfova se 30. března 1974 vydali mladí lidé z Prahy i různých koutů Československa, mezi nimi i disidentka z Prahy Dana Němcová se svými dcerami. Vlasatí, vousatí a otrhaní a podivně vypadající individua děsila místní obyvatelstvo. Občané Rudolfova si stěžovali už v odpoledních hodinách na podivné vlasaté existence scházející se před hospodou Na Americe. Do kontrolní akce byla tedy vyslána dvojčlenná komise pro ochranu veřejného pořádku, aby analyzovala situaci. S tím, co viděla, si  nevěděla rady. Předseda městského národního výboru se tam nakonec šel sám podívat a vyděsily ho ty výstředně oblečení lidé s dlouhými vlasy, vousy atd. Tak volat na místní okrsek VB, aby zasáhli. Těm se zasahovat nechtělo, takže na nepovolenou akci byli pozváni muži z lišovského pohotovostního pluku SNB. 67 členů zásahové jednotky včetně 25 psovodů s vlčáky vyklidilo sál a za hlasitého povzbuzování a potlesku špalíru rudolfovských občanů hnalo účastníky akce do 5 km vzdálených Českých Budějovic. 

Při výsleších na Krajské správě SNB byli místní účastníci ostříháni, asi stovku lidí z Prahy nahnali policisté do nádražní haly, kterou neprodyšně uzavřeli. V hale čekali na příjezd rychlíku do Prahy ve 21.20 hodin. Po otevření podchodu byli Pražané nasměrováni na nástupiště. V podchodu se už policisté neovládli a na nadávky odpověděli obušky. Rozběsnění vlčáci s tvrdými náhubky nebyli k udržení a udělali mnoho modřin. Nádražím se rozléhal křik a zuřivý štěkot. 

Do Prahy jeli návštěvníci koncertu namačkáni v jednom speciálně přistaveném vagónu v doprovodu 25 policistů s pěti psy.  Během cesty je policisté vyslýchali a fotografovali, aby mohli být následně perzekvováni ve školách a na pracovištích. 

V oficiálních sdělovacích prostředcích se o policejním zásahu v Rudolfově objevila jen nesrozumitelná větička. Komunistická propaganda využila však rudolfovský koncert v normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana, konkrétně v dílu  Mimikry z roku 1978. František Češka, který byl při tanci na koncertě v Rudolfově zachycen v policejním albu, se stal předobrazem zfetovaného „androše“ zahraného Jiřím Lábusem.

Studenti, kteří se akce zúčastnili, museli podepsat prohlášení, že s chuligány nechtějí už mít nic společného, jinak proti nim bude postupováno s největší přísností. Navíc byli někteří potrestáni ve školách tím, že nesměli k maturitě. 

Za návštěvu koncertu v Rudolfově, výtržnictví a útok na veřejného činitele putovali do vězení tři mladíci: dvacetiletý Jan Pyšný na 14 měsíců, čtyřiadvacetiletý František Češka na 8 měsíců, pětadvacetiletý Roman Janeček na 5 měsíců. Tři dívky dostaly podmíněné tresty – devatenáctiletá Helena Kropíková (7 měsíců se zkušební dobou 3 roky) a osmnáctiletá Jana Turková (7 měsíců se zkušební dobou 2,5 roku). Prodavačka v nádražním kiosku Helena Mourečková, která nesouhlasila s policejní brutalitou, odešla od soudu s podmíněným trestem na 3 měsíce na jeden rok.

Koncert znamenal konec pro restauraci Na Americe, která byla rozhodnutím Městského národního výboru v Rudolfově hned 1. dubna 1974 dočasně uzavřena s tím, že bude fungovat pod novým názvem Na sídlišti, s novým vedoucím a personálem a bez tanečního sálu. Nakonec však zůstala zavřená až do roku 1991.

O rudolfovském incidentu se normalizační media sice nezmínila, ale mezi lidmi v jižních Čechách i jinde kolovali pověsti, pravděpodobně záměrně šířené politickými složkami, o zákroku statečných příslušníků SNB proti chuligánům a deklasovaným živlům. Pravdou je, že na schůzích spolků a různých organizací i na veřejnosti (v hospodách) byl zásah SNB spontánně schvalován. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.