Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 2. května 2021

Anarchistických oslav Svátku práce se zmocnili marxisté a socialisté

 Svátek práce vlastně vznikl na základě poněkud posunutého výkladu jedné události. Vyhlášen byl takzvanou Druhou internacionálou v roce 1889, kdy se vlivní marxisté v čele s Bedřichem Engelsem rozhodli zpolitizovat odkaz velké stávky v Chicagu z roku 1886. Tu ale zorganizovali anarchisté z deníku The Alarm, přičemž právě marxisté se s anarchisty rozešli ve zlém.

Výzva k prvním organizovaným oslavám 1. máje v roce 1890 pochopitelně došla i do Prahy, kde zastánci pořádku nebyla vítaná: „Luza, koupená Židy, která místo Boha nastolila na trůn Žida Marxe, chce na 1. máje loupit a krást." Přesto se pražským anarchistům podařilo přilákat několik tisíc lidí.

V roce 1898 už byl Svátek práce plně režii sociálních demokratů, kteří městem prošli s třicetitisícovým průvodem dělnictva. Jak ale napsal tehdejší stranický deník Právo lidu, vše proběhlo dobře, až jednu velkou vadu – dlouhé fronty na pivo: „Čepovalo se sice na mnoha místech, ale vše to nestačilo. Někteří lidé musili čekat i hodinu, než dostali sklenici.“ Pivo v kelímku pak doprovázelo i všechny oslavy Svátku práce v éře totality. Hospody bývaly otevřené od časných ranních hodin, takže někteří pracující se do průvodu nedostali.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.