Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 13. července 2020

Následky divoké privatizace v pohraničí se prohlubují


Před rokem 1989 měly Loučovice na Lipensku své specifické postavení, byly hlavním regionálním zaměstnavatelem. Fungovaly zde dvě papírny a velký dřevozpracující závod. Bylo zde zhruba 1000 pracovních míst. Potom přišla násilná privatizace ODS.

Po roce 1989 byly loučovické papírny zprivatizovány. Noví majitelé byli neschopní, chod firem je nezajímal, šlo jim jen o rychlé zbohatnutí. Majitelé se proto změnili. To se několikrát opakovalo, až nebylo co rozkrádat. Propouštěli se lidé a omezoval provoz, až v roce 2010 papírny zanikly.  V krátkém čase přestala fungovat i pila. S odchodem stovek pracovníků zanikly i služby, které souvisí s většími průmyslovými provozy. Dnes jsou bývalé papírny srovnány se zemí a Loučovice čekají na spasení.

Na Lipensku zaniklo 4000 pracovních míst
Osud Loučovic je typický pro celé Lipensko. Zánik tisíců pracovních míst, stěhování celých rodin za prací mimo region a mladí po studiích se již nechtějí vracet, protože zde není práce a ve velkém městě je život jednodušší. Od poloviny devadesátých let tady zaniklo přes 4000 pracovních míst, přičemž za posledních 10 let to bylo 1500 pracovních míst.  

"Když na Ostravsku má několik desítek horníků problémy, tak je zemětřesení, bouří se odborové organizace a jedná o tom vláda a parlament. Vše pod drobnohledem médií. Když v příhraničí přijde o práci přes 4000 lidí, celá třetina obyvatel se odsud vystěhuje, je ticho na pěšině, nikoho to nezajímá," popsal situaci předseda jednoho spolku na Lipensku.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.