Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 6. března 2020

6. března 1945 u Balatonu začala desetidenní tanková bitva

Po silné dělostřelecké přípravě 6. března 1945 v 8 hodin 47 minut začal útok 6. tankové armády SS mezi jezery Velenes a Balaton. Sovětská armáda zakolísala a byla nucena ustupovat. Druhý den ráno 170 tanků a 9 pluků německé a maďarská armády zahájilo ofenzivu.

Německá armáda se snažila udržet kontrolu nad západním Maďarskem. Bitva o Balaton byla poslední bitvou 2. světové války, kdy Rudá armáda byla přinucena k ústupu. Po té, co Budapešť se dostala do rukou Rudé armády, Adolf Hitler vydal rozkaz porazit vojska 2, a 3. ukrajinského frontu a 6. tankovou brigádou obsadit jihozápadní Maďarsko. Němci akci dali název "Jarní probuzení."

Německá ofenziva v západním Maďarsku trvala 10 dní. Vojenští historici ji označují jako jednu z největších tankových bitev 2. světové války. Německé velení mělo k dispozici několik set tanků, 800 letadel, velké množství děl a motorizované pěchoty.

Společně s 3. ukrajinským frontem Rudé armády ustupovala 3. jugoslávská armáda vedená Kostou Naděm a 1. bulharská armáda vedená Vladimirem Stojčevem. Velitelem celé operace byl Fedor Tolbukhin. Celkem stálo proti německým armádám 400.000 mužů. Protivník, německá a maďarská vojska ve skupině "Jih" čítala 431.000 mužů.

Rudá armáda už měla dostatek zkušeností a věděla, že pro úspěšný boj s tankovou armádou je třeba mít dostatečný přísun pohonných hmot a munice. Toto bylo základem přípravného období. Zásobování se snažila zajistit za pomoci pěti pontonových mostů přes Dunaj. Pro případ, že by mosty byly zničeny bombardováním nebo plovoucími ledy, byly přes Dunaj postaveny lanovky a potrubí pro dopravu pohonných hnot. Zásobování z týlu se ukázalo jako jedna z nejdůležitějších zbraní. Dopravní trasy, které německé armády využívaly k dopravě materiálu, byly soustavně poškozovány jak jugoslávskými partyzány, tak spojeneckým letectvem.

Během prvních dvou dnů ofenzivy ztratila německá armáda asi 4000 mužů a 100 tanků. 8. března 1945 ráno se podařilo německým armádám donutit k ústupu jak jugoslávskou, tak bulharskou armádu a prorazit až 30 km na východ. Divize SS nasadila 250 tanků a útočných děl. Na 1 km utočilo až 50 tanků. 9. března byla německá vojska posílena 9. tankovou divizí SS se 100 tanky.

Zatímco německé armády pronikly 20-30 km do 3. ukrajinského frontu na severu, na jihu se Rudé armádě podařilo pozice udržet. 15. března 1945 německé armády přestaly útočit a 20. března 1945 se přestalo bojovat. Německé armády byly vyčerpány, tankisté přestali plnit rozkazy, bojový duch německé armády se vytratil.

Na minových polích u Balatonu německé armády ztratily 130 tanků a 850 lidí. Celkově německé armády přišly o 40.000 mužů, 500 tanků a 250 letadel. 3. ukrajinský front ztratil 32.899 vojáků.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.