Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 29. července 2018

Zmizeli trampové i hospody. Zahradníček komentuje


Dlouhodobě průměrně nejteplejší měsíc roku nezadržitelně končí. Je možné, že v srpnu, jak předpovídají meteorologové, budou vyšší polední teploty, ale rána už budou chladnější.  Problémem je nedostatek vodních srážek, které vynechávají českou dolinu. Časté bouřky přinášejí povodně v Rakousku, v Polsku a jinde. Sucho v Evropě zřejmě ovlivňují nejvíc vesmírné jevy, činnost slunce. Podíl lidí na něm je zanedbatelný.

Ve středověkých kronikách je mnohokrát uváděno horko a sucho, při němž hynuli lidé i zvířata. Vltavu v Praze bylo možné přejít suchou nohou. Bývalo horko a sucho i za vlády komunistů, pamatuji, že několikrát byl v televizi a rozhlase vyhlášen zákaz kropení ulic, zalévání zahrádek a mytí aut. Každé léto bývalo doprovázeno nedostatkem piva a limonád, a to především na vesnicích. Léto a žízeň se nehodily do plánovacího systému. Každý hostinec měl naplánovaný týdenní příděl piva podle průměrné roční spotřeby. Nebylo v silách hostinských přesvědčit  Jednotu, že lidé na vesnicích nejsou automaty, kteří pijí pivo bez ohledu na roční období, počasí a sezónní práce. Nebylo u nás ani v silách dohlížecího výboru Jednoty přesvědčit zástupce vedení Jednoty, že v létě je turistická sezóna a také přijíždějí na dovolenou žízniví hosté z měst a projíždějí žízniví turisté. Stále tvrdil, že příděly piva jsou správně rozděleny na všechny provozovny a nedostatek piva neexistuje, výkyvy nejsou způsobeny chybou pivovarů a Jednoty, ale nedisciplinovaností hostů. V praxi to v létě ve vesnických hospodách vypadalo tak, že auto pivovaru přivezlo příděl piva na celý týden. Večer se do hospody nahrnula většina chlapů a pilo se jako o závod. Další den dva se dopíjel týdenní příděl, takže 3-4 dny bývala hospoda na suchu. Ještě horší situace bývala v limonádách, které byly dováženy nepravidelně.

Dneska je sice piva dost, ale na vesnicích nejsou hospody. Nejsou ani stálí hosté. Městské obyvatelstvo už nejezdí na dovolenou k příbuzným a známým na vesnici, český měšťák touží po vlastní rekreační chalupě nebo chatě. Jinak je národ městský, nyní i vesnický, zaměstnán řízením aut, která zoufale někam stále spěchají. Zmizeli neoholení a zpocení trampové, jichž bylo nejvíc asi koncem osmdesátých let, kdy maskáče, celty a široké klobouky nechyběly na žádném větším nádraží a před vesnickými krámky. Prožít příjemné prázdniny se tehdy dalo i za pár desetikorun.  I ortodoxní trampy doba dostala na čtyři kola. Neláká je však drahá cizina. Lidé čeští se v hojném počtu nabažili předražených a únavných pobytů u moře, vrací se do české přírody, ale s auty (bez auta Čech nedá ani ránu), kde jim není smutno jako v nevlídné cizině. Vracejí se do autokempů a stanových táborů, kde se nemusejí stydět za konzervy z domova, kde si mohou při levném českém pivě poklábosit a zazpívat.

Na fotbal mi dnes mnoho místa nezbylo. Minule jsem se mýlil, když jsem českou ligu neuvedl jako Fortunaligu. Soutěž začala dost divoce, s nečekanými výsledky. Své příznivce zklamala Sparta, která v předkole Evropské ligy, téměř před prázdným stadionem, prohrála v srbské Subotici. Porážka vzhledem ke kádru Sparty rozhodně není tragédií, to se dá v odvetě oplatit i s úroky, tragédií je, že vedení Sparty uposlechlo volání odborníků z hlediště a vyhodilo trenéra Hapala.

Z Kuby přišla zpráva o nové ústavě země, která se zbavila přívlastku komunistická a povolila soukromé vlastnictví a podnikání. Svět včetně mne to přijal rozpačitě. Kuba byl skansen jihoamerického komunizmu. Kde jinde lze ještě uvidět v běžném provozu ohromná americká auta z 50. let? Kde jinde lze vidět spokojené lidi, kteří sice žijí se skromným přídělem potravin v chatrčích bez proudu a vody, během dne odpočívají ve stínu a v noci se při kubánském rumu baví v barech a tančírnách? S takovým životem se Kubánci asi budou těžko loučit. V českých zemích vlastně žádný komunizmus a socializmus nebyly, bylo jen jakési centrální budování vyspělé společnosti, přesto se s minulostí nemůžou rozloučit staří, ale ani mladí lidé. Chybí státní propaganda bezpečnosti a sociálních jistot. Lidé slibům věří.
Josef Zahradníček


Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.