Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 8. dubna 2018

V Německu by chtěl žít každý. Zahradníček komentuje


Nedělní ráno je pošmourné, ale bude líp. Pošmourný je dnes celý svět. Všechna media se zabývají šílencem, který v německém Münsteru vjel náklaďákem do zahradní restaurace. Napodobil naší Olgu. Německo je zase v šoku. To je pochopitelné. Ještě se k němu snad dostanu. Děsí mě, že je v šoku Slovensko, a už delší dobu.

Tajemná vražda novináře není objasněna, ale už stála místa ve vládě několik lidí včetně doposud nezničitelného premiéra Fica. Proč jsou Slováci z toho hodně vyšinuti, řádně vyvedeni z míry? Protesty, demonstrace, nejasné reakce politiků. Bratislavu opustila i česká velvyslankyně Klausová, jistě nejmoudřejší člen pražské prospěchářské rodiny.  Nepočkala ani na stavbu Českého domu v Bratislavě, která má být dokončena na konci roku. Slovensko je přeci jen trochu odlišné od České republiky. Nejen tím, že přijalo euro a chová se loajálně k Bruselu. Slováci zapomínají pomaleji než Češi. Kdyby někdo zabil českého novináře, vyšlo by na demonstrace snad jen pár lidí, za týden už by to veřejnost příliš nezajímalo, protože kolegové mrtvého kolegy by měli nové čerstvé senzace. Kdo dnes vzpomene na lednové povolební divadlo, na opilého novináře Rokytku a rohovnický výstup Slezáka, dnes už nebožtíka.

Shodou okolností můžeme sledovat slovenský seriál Inspektor Max. Určitě jsou horší seriály, i když na sledování něčeho tak ubohého je třeba mít náladu, třeba být pod vlivem něčeho tekutého. Jeden z nejoblíbenějších slovenských herců Juraj Kukura zde má roli "geniálního kriminalisty,"  ve skutečnosti naivního klauna, se kterým jacísi slovenští mafiáni dělají, co se jim zlíbí. Vše je podtrhováno super-silnými auty a moderním  velkoměstským prostředím.

Včera jsem byl v jednom malém rakouském městě, zaparkovat jsem tam mohl úplně zdarma na kterémkoli parkovišti, jedinou podmínkou je mít kotouč s hodinami, protože všude je doba stání omezena na 1,5 hodiny. Kontroluje soukromá firma. Proč něco podobné je v českých městech unikátem, proč všude chtějí  platit. A nejde jen o zbytečný výdaj. Znamená to mít u sebe kovové peníze, běžet zaplatit ke stojanu, potom s lístkem zpět. Rakušané vědí, že auta zastavují ve městech kvůli nákupu či krátkodobému jednání. Při nutnosti platit na parkovišti se městu raději každý druhý vyhne, čímž podnikatelé přicházejí o tržbu, což se projevuje i v městské kase.

Když jsem se vracel, viděl jsem na několika místech v Čechách plastové pytle s odpadky a dobrovolníky v žlutých vestách, kteří se vydali uklízet příkopy. Připomnělo mi to předlistopadové jarní směny Národní fronty. Jistě je to záslužná činnost, i když ve skutečnosti brigádníci dělají práci za někoho jiného. Tyto práce jsou snad v kompetenci někoho jiného, například správy silnic a obcí.

K tomu slíbenému Německu. Hrne se tam kdekdo z celého světa. Každý by tam chtěl žít. Německo je v České republice vnímané jako bohatá a prosperující krajina. Kdyby jehosoučasná podstata byla založena  jen na tomto primitivním názoru, asi by Německo nestálo mezi předními státy evropského i světového dění. Nejde totiž jen o peníze, co tam lidi táhne. Jsou stejně bohaté nebo bohatší země, přesto o ně není takový zájem jako o Německo. Největší kapitál Němců je v jejich moderním myšlení. To zřejmě je hlavní důvod, proč v českých podmínkách se tak dobře daří šíření protiněmeckých nálad. Němci po válce dokonale vystřízlivěli z opilosti nacizmem. Dodnes se za minulost stydí víc než to jsme schopni pochopit. Slovo "naci" je pro Němce smrtelná urážka, kvůli které se je schopen soudit, a u každého německého soudu vyhraje.

Němci našli ideální způsoby jak volit své politiky. Nikoli podle množství letáků v poštovních schránká, nikoli podle krvelačných vlasteneckých a rasistických projevů, ale podle výsledků práce.  Nezajímají je prázdné řeči, chtějí realitu, tvrdou práci, pořádek, prosperující obec, region, stát, světadíl. Chtějí nejlepší nemocnice a školy, chtějí spokojené lékaře a učitele, chtějí takový systém, kterým ani sebevětší množství imigrantů nepohne. Od přistěhovalců požadují čestnost, pracovitost a slušnost, jako odměnu jim nabízejí rovnoprávnost, spravedlnost a solidaritu. Němci chtějí takovou zemi, kde by se všem bez rozdílu žilo dobře.

Nebyl by nedělní komentář úplný, kdybyh zapomněl na počasí a fotbal. Počasí se umoudřilo, promrzlá půda se vzpamatovává. Příroda březnovou ztrátu dožene. Lidé to mají horší, zemědělci konečně vjeli na pole. Někde je sice bláto, ale to rychle usychá.

Většina ligových fotbalových zápasů se hrála v sobotu. Slávie a Sparta vyhrály, takže je možné číst na oba pražské kluby jen chvalozpěvy. Doposud suverénně vedoucí Viktorie Plzeň hraje dnes podvečer ve vršovickém Ďolíčku a nebude to mít lehké. Na jaře se jí vůbec nedaří. Ve středu dokonce remizovala s posledním Baníkem. Vypadá to, že zdánlivě pevné křeslo trenéra Vrby se pohnulo. Jeho kouzla na jaře nefungují, a plzeňští šéfové, zdá se, se už ohlížejí po náhradě. V každém pádě se něco ve Viktorii děje. Vrbovy zásluhy o Viktorii se nedají popřít, ale titul mistra a účast v Lize mistrů mají nyní větší hodnotu. Možná je otázka času, kdy skrytý boj trenér-hráči-majitel- diváci přestane být jen pod pokličkou. Vrba nečinně stojící u lavičky by možná dobře posloužil jako model zahradního trpaslíka. To není ten aktivní trenér z minulosti, prožívající utkání a komandující jednotlivé hráče.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.