Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 21. dubna 2018

Prezident Zeman podporuje komunisty. Zahradníček komentuje


Modrá obloha počmáraná letadly, pálící slunce. Dnes teploměry ukazují na číslo 28. Rekordní teploty v druhé polovině dubna si s námi zahrávají. Možná nám budou v létě chybět. Klima se shlédlo v extrémech, které asi způsobují více problémů, než si lidstvo je ochotno připustit. Bezvýznamné dubnové vodní srážky určitě ovlivní letošní úrodu. Ani předtím příliš nepršelo, letos chybí asi 100 mm vodních srážek do průměru 21. století.

Extrémní výkyvy počasí se možná víc než na zemědělství podepisuje na chování a zdraví lidí. Letošní chřipková epidemie si jenom v České republice vyžádala 225 životů. Nejsou započítány následky chřipky se kterými se v bližší i delší budoucnosti bude potýkat mnohem víc lidí, než chřipce podlehlo. Očkování proti chřipce bylo neúčinné, protože zdravotníci neodhadli správný typ chřipky, který přijde. Zdravotníci připomínají generály, kteří se připravují na minulou válku.

Byly výzvy různých "odborníků", aby lidé, kteří onemocněli chřipkou či virózou, zůstali doma a nerozšiřovali chřipku v obchodech a veřejné dopravě. Ono chodit s chřipkou se moc nedá, takže nemocní přímo chřipku moc nerozšiřují, snad v čekárnách lékařských ordinací. Mnohem nebezpečnější jsou "bacilonosiči," lidé, kteří se sice nakazí, ale sami neonemocní, mají nějakou přirozenou odolnost, nemoc však bez problémů roznášejí a šíří.

Snažím se vyhýbat diskusí o politice, protože jí moc nerozumím, ale když už jsem uvedl, že počasí má vliv na chování lidí, hlavně těch mediálně nejsledovanějších, tedy politiků. Český prezident Zeman se vydal do Nymburka na sjezd komunistů, v německém Ostritzu se sjeli nacisti, aby oslavovali narozeniny Adolfa Hitlera. Obě tyto události vyvolávají nejen nepříjemné, ale i nostalgické vzpomínky na období totalit. 

Ještě žije dost pamětníků, kteří jako děti školou povinné při oslavách narozenin Adolfa Hitlera 20. dubna přednášely ve škole německé básničky oslavující vůdce Německé říše. Ještě 10 dní před Hitlerovou sebevraždou se v českých školách oslavovaly jeho 55. narozeniny. Ani po 73 ledech od Hitlerovy smrti a porážce nacistické Německé říše nevymizely touhy na obnovení nacizmu, rasizmu, koncentračních táborů a válečných tažení.

"Soudruzi a soudružky" po téměř 28 letech opět zaznělo z úst hlavy státu. Od dob Gustáva Husák toto oslovení poprvé použil prezident České republiky, země hlásící se k demokratickým tradicím, členské zemi Evropské unie.  Oslovení "soudruh" není tím nejhorším, co Zeman pronesl. Není to oslovení původně komunistické, ale sociálně demokratické a používali ho socialisté už za monarchie. Daleko větší tragédií je, že Zeman vůbec na sjezd komunistů jel.  Prezident komunistům naznačil, že se s nimi počítá při řízení země. Mnohem děsivější je skutečnost, že Zeman probudil komunistické voliče, kteří  přestali KSČM věřit a stali se voliči jiných stran, ti pragmatičtí Babišova ANO, ti omezení a vzteklí Okamurovy SPD. Komunistům nepřeje jen Zeman, ale i dnešní počasí.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.