Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 23. února 2018

Olympijské změny. Zahradníček komentuje

 Zimní olympiáda sice začala pro nás nečekaně dobře, přísun medailí pro českou výpravu však se brzy zastavil. Hokejisté by museli mít velké štěstí, aby na nějakou dosáhli.

Porovná-li pamětník dřívější OH se současnými, vypadá to, jako by porovnával pohřeb s cirkusem. Skromnost, i když v mnohém jen hraná, byla po padesáti letech nahrazena nabubřelostí a luxusem. Kolik jen nových sportů od té doby vzniklo a je na ZOH.

Hana Mašková v Grenoblu
 Před padesáti lety v Grenoblu získal  v historii ZOH skokan na lyžích Jiří Raška první zlatou medaili pro Československo. Tehdy ještě neměli profesionálové na OH přístup, jedinou odměnou za sportovní výkon byla možnost zúčastnit se tohoto velkého setkání sportovců. Zakázaná byla i jakákoli reklama. Dbal nejvíc na to tehdy osmdesátiletý předseda Mezinárodního olympijského výboru Američan Avery Brundage. Tento pán si proti sobě poštval francouzské diváky, když tehdy francouzské sjezdaře podezříval z profesionalizmu (a zřejmě se nemýlil), takže ve chvíli, kdy šel československé krasobruslařce Haně Maškové věšet na krk bronzovou medaili, hala pískala. Naši hokejisté v Grenoblu získali stříbrnou medaili, když  sice  poprvé v historii vyhráli nad týmem SSSR, ale ten nakonec byl první.  Naši ztratili rozhodující bod remízou se Švédskem.

Hvězdou ZOH v Grenoblu byl francouzský sjezdař Jean-Claude Killy, který získal tři zlaté medaile. O zlatou medaili ve slalomu, který se jel v mlze, tehdy byla velká bitva na trati i mimo ní. Rychlejší než Killy byli Nor Mjön i Rakušan Schranz, jemuž dokonce po protestech bylo povoleno opakovat jízdu, ale oba byli po několikahodinových kontrolách filmových záznamů, kvůli neprojetí branek, diskvalifikováni. Killy tedy vyhrál i slalom.

Radost včera příznivcům fotbalu jistě udělala Viktorie Plzeň, když v mrazivém počasí porazila srbský Partizan 2:0 a postoupila v Evropské lize mezi elitní šestnáctku. Největším zážitkem utkání byl gól vstřelený Michalem Krmenčíkem. Tímto parádním gólem cena hráče na fotbalovém trhu jistě stoupla o nějakou další desítku milionů. Včerejší utkání nepřežil jeden z diváků, když ho infarkt skolil v hledišti plzeňské Dosaan Areny a nepomohla ani okamžitá pomoc záchranářů.

V průzkumu uskutečněném společností Seznam.cz se zjistilo, že na internetu v ČR nejvíce šiřitelů dezinformací a poplašných zpráv je mezi lidmi nad 65 let. Je to celkem pochopitelné, protože v této skupině je asi nejvíc obdivovatelů předlistopadových poměrů, včetně funkcionářů KSČ, příslušníků bezpečnosti a důstojníků ozbrojených sil. Ti ve snaze pomstít se za konec své slibné kariéry a ve snaze poškodit současné nekomunistické politiky rozesílají maily s výmysly a neověřenými informacemi dalším lidem, a ti zase dalším.

Je také skutečností, že mezi lidmi staršími je sousta těch, kteří po obdržení nějaké informace, musí se o ní podělit s někým dalším, s příbuznými a známými. Tento starý informační systém "jedna paní povídala" stále funguje. V krámku, na pavlači či v čekárně se dříve člověk dozvěděl víc než z novin. Dneska už se lidé tolik osobně nepotkávají, ale internet je pohodlnější a stejně účinný nebo účinnější. Stačí napsat nějakou lež a jedním kliknutím  ji poslat  pěti nebo deseti jiným lidem. Ti tomu uvěří a pošlou také několika známým a je mezi důvěřivými lidmi dezinformace jako Brno.

To že prezident Zeman se chystá navštívit komunistický sjezd, je pravda zveřejněná ve veškerých mediích. V době, kdy si české země a Slovensko připomínají sedmdesáté výročí komunistického puče, je to pravda hodně krutá. Posledním prezidentem na komunistickém sjezdu byl Gustáv Husák před třiceti lety. Letos ho chce Miloš Zeman napodobit. Vypadá to, že Zeman pojede komunisty prosit, aby se zase ujali vlády. "Chce se mi zvracet…" řekne slovy generála (Černí baroni) nejeden antikomunista.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.