Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 31. prosince 2017

Přichází rok s tragickou osmičkou na konci. Zahradníček komentuje

Nemám rád poplašné zprávy českých novinářů, kterým dělá nesmírné potěšení, když můžou napsat jaká omezení, daně a zvýšení cen občany v příští roce čekají, přesto se tentokrát k pesimistům přidávám. Zatím nevím o žádné katastrofě, ale tuším jí podle osmičky na konci letopočtu. Toto číslo v uplynulých sto letech většinou moc toho dobrého nepřineslo. Evropě, Zemi české, ani mně osobně.

V roce 1918 skončila první světová válka a poraženému Německu byly nadiktovány tak potupné mírové podmínky, že se tam zákonitě muselo vytvořit podhoubí pro růst těch nejhorších forem rasizmu a nacionalizmu. Ani v vznik Československa nebyl jen v rytmu Masarykovy demokracie, jak se jednostranně doposud píše. Jak se domů vraceli zajatci načichlí bolševizmem z Ruska, tak přibývalo stávek a demonstrací. Než stačili sociální demokraté procitnout z vítězství nad "Vídní a Římem," drželi je u krku komunisté. Podařilo se komunisty sice zahnat do opozice, když si vytvořili  vlastní stranu, ale rudý mor se uchytil, přežíval a přežívá až do současnosti. Náznakem toho, co lidi čeká, byl v roce 1928 projev opilého Gottwalda, že komunisté jezdí do Sovětského svazu učit se jak zakroutit demokratům krkem.

Rok 1938 není třeba moc připomínat. Mnichovská konference. Uražený prezident Edvard Beneš odvolal mobilizaci, předal okleštěné Československo Háchovi a odjel do Francie. A v roce 1945 se vrátil jako hrdina, aby potrestal ty, kteří se vysmívali jeho zbabělosti. Nejen to, E. Beneš dobrovolně vlezl do Stalinova chomoutu, a tak v roce 1948 už mu nezbývalo než předat zemi komunistovi Gottwaldovi a odjet do Sezimáku.

Rok 1958 byl tragický pro mne osobně, když mi KSČ a MNV zabránili pokračovat  ve studiu, a když dva příbuzní rolníci kvůli nesplněným kontingentům byli ve vězení a dva příbuzní kvůli návštěvám kostela propuštěni z práce. Pro Československo, a především pro české zemědělství, byl rok 1958 tragický tím, že byla prakticky dokončena kolektivizace, zničen tisíciletý řád rolnické společnosti.

O sovětské okupaci Československa v roce 1968 už je skoro také zbytečné psát, vše skoro bylo už probráno v mediích a téměř nikomu už nevadí, že je zde spousta lidí, kteří s okupací souhlasili a svůj souhlas by zase rádi zopakovali. V příštím roce si snad  kulaté výročí srpnové tragédie připomeneme ještě důstojně, i když podle toho, co se děje v české politice a v celé české společnosti, mám obavy, že se může zase slavit srpen 68 třeba jako Den vystoupení z EU - den vítězství nad prohnilou západní demokracií.

Demokracie jistým skupinám lidí vždy vadila. První slova o tom, kam by tyto skupiny chtěli ČR zavést, v roce 2017 zazněla už v Poslanecké sněmovně  PČR "Židi, homosexuálové a cikáni do plynu."  Rasizmus, nacionalizmus, násilí, totalita. Ještě větší tragédií je, že sněmovna nejen autora výroku okamžitě nepředala policii a soudu, ale ani se proti výroku jako celek neohradila, jen pár poslanců nesměle zaprotestovalo. A noviny? Oznámily to v podstatě jako senzaci - naději na lepší zítřky.

 Po 27 letech od listopadu 1989, kdy jsme se zbavili jedné totality, volíme totalitu novou. Rozhodující události roku 2018 budou zřejmě prezidentské volby. Pokud  na Hradě zůstane Zeman - což je vzhledem k násilnickému založení velké části voličstva pravděpodobné - máme se na co těšit. Ústava, zákony, demokracie, všechno skončí v hradních kanálech.

Neustále jsme ze strany politiků a novinářů zavalováni slovy o tom, že žijeme v nesvobodnější době. Co je to za svobodu, když přichází, jeden zákaz, jedno úřední oznámení, za druhým? V tomto se nejedná jen o českou specialitu. Německým drahám nestačí už jen zákaz kouření ve vlacích, nyní rychle přicházejí se zákazem pití alkoholu ve vlacích. A nejen pití. Už pouhé otevření lahve je trestáno pokutou 40 eur. Kde jsou doby, kdy u nás při zastavení vlaku na každém větším nádraží pobíhali po peronech prodavači s načepovanými kelímky piva. Kiosky s pivem byly téměř na každém nádraží.

Že zmizeli z perónů prodavači občerstvení, není jen pohrdání cestujícími, ale zřejmě souvisí se zákony. Dnes, než by prodavač piva či horkých párů vytiskl účtenku, byl by vlak pryč. Oni ty  mašinky jsou někdy líné, jak jsem se v pátek přesvědčil v Uhelném skladu. Paní pokladní chvíli čekala, potom bouchla pěstí do stolu a zvolala "Polez Babiši!" A Babiš-účtenka z pokladny vylez.
Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.