Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 27. listopadu 2017

Doba vesnicím nepřeje. Zahradníček komentuje.

Uplynul měsíc od voleb, a přestože pravidelně media po každém malém pšouku ve sněmovně oznamují nejvyšší stupeň zamoření, situace se vyvíjí, tak jak se dalo předpokládat druhý den po volbách. Babiš se prohlásí předsedou menšinové vlády, kterou slíbí podporovat komunisté a rasisté, a prezident Zeman vládu jedné strany ochotně jmenuje. Prakticky se vrátíme někam do dob normalizace.

Posledně jsem se zaobíral tupostí Českých drah, když jsem z jejich jízdního řádu zjistil, že jen za cestu z Tábora do Vídně zaplatím 1258 Kč. Aby mě České dráhy ještě více pobavily,  tento týden zveřejnily článek, že  o 80 km delší cesta z Prahy do Vídně a zpět stojí jen 360 korun. Rovněž oznámily zvýšení cen jízdného o 5 procent.

Není to tak dávno, co veterináři tvrdě prosadili zákon o zákazu střelby jelenovité zvěře v oborách a ve výbězích, bylo povoleno pouze její porážení na jatkách. Znamenalo to dostat paroháče nějak na náklaďák a odvést na jatky. Po několika letech je na stole návrh zákona, podle kterého se na pastvinách smí střílet nejen jeleni a daňci, ale také skot domácí.

Za posledních dvacet let tak skončilo 6000 malých prodejen, zejména na venkově. Zaznělo to na konferenci věnované obchodní obslužnosti venkova. Účastníci se shodli, že nezbytná je větší podpora venkovského, zejména v obcích do 1000 obyvatel. Účastníci ovšem zapomněli dodat, že to není nic jiného než výsledek  Klausovy neviditelné ruky trhu. Malé vesnice prostě nemůžou konkurovat městům. To věděli už naši předkové na počátku 20. století, když zakládali konzumní družstva, v nichž se tím, co vydělaly obchody ve městech platil provoz v obchodech vesnických. Tento způsob nevýdělečného obchodu provozovala družstva Jednoty i za vlády komunistů. Bohužel hon na hromady peněz zasáhl i vedení Jednoty, takže se uplatnilo i v Jednotě, co nevydělává, to se zruší. Solidarita rázem byla minulostí.

Nyní padají návrhy, že by se provoz venkovských prodejen měl dotovat státními penězi.  Další nesmysl, který možná se uskuteční. Pokud by se venkov měl dotovat tak by to měla být podpora bydlení, aby lidé z vesnic neodcházeli. Když tam budou lidé budou tam i prodejny, hospody a drobné firmy.

Josef Zahradníček

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.