Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 23. září 2017

Tento nepříjemný způsob podzimu. Zahradníček za kamny.


Tak mizerné počasí, jako je letos, v září už hodně dlouho nebylo. Bývaly v minulých letech nízké ranní teploty, ale během dne zasvítilo slunce a rtuť teploměru se často dotýkala pětadvacítky nebo vyššího stupně. Chladno, šero, mrholení, to je vizitka letošního září.

Ten svět se nějak moc rozbouřil. V americké Floridě nejdříve zle zatápěla vichřice Irma, po ní přilétla na ostrov Dominika  divoká Máňa a smetla všechny střechy. Rovněž v severním Německu řádila vichřice se záplavami. Záplavy jsou nyní na severu Polska, kde předevčírem spadlo více než 100 litrů vody na metr čtvereční. V Tatrách napadl sníh.

Naše politiky, zkušené i nové adepty na poslanecká křesla, počasí samozřejmě zajímá jen tehdy, pokud by jim pomohlo k hlasům voličů. Jinak sedí v teple, či ve velkých drahých autech objíždějí  domovy důchodců a školy a shánějí voliče. Slibují hory doly, hlavně demokracii a svobodu. Ty jsou levné a plnění slibů se nedá ničím změřit. Některé strany slibují blahobyt pro všechny, některé jen pro někoho. Vzájemné štvaní a napadání. Výsledkem takových slibů je jen dělení společnosti. Ze závisti a nenávisti šedé masy se vždy dá vytěžit politický materiál.

Legračně vyzněla cesta prezidenta Zemana do USA. Prezident dostal vyznamenání od nějakého neznámého židovského spolku, vyfotografoval se s americkým prezidentem a promluvil v OSN. Zřejmě nevnímal mezinárodní prostředí a mluvil tak, jako mluví ke svým příznivcům-voličům doma. On ho stejně mimo českých diplomatů a českých novinářů asi nikdo neposlouchal, takže nakonec je jedno, co říkal, jestli si chtěl udělal ostudu, nebo ne.

Dříve než u nás se volby do parlamentu uskuteční v Německu. Velkým favoritem je opět Křesťansko-demokratická unie vedená dosavadní kancléřkou Angelou Merkelovou. Tato dáma pije nejvíc krev českým komunistům a klausovcům. Denně chrlí česká media, v podstatě ovládaná penězi politických stran, na Merkelovou špínu, Němci však jí věří a jsou vděční za to, že mohou žít v hospodářsky a kulturně nejvyspělejší zemi Evropy.

Česká media mají nyní další téma na štvaní primitivních lidí proti Evropské unii. RUM čili TUZEMÁK!!!  Kdosi v Bruselu zjistil, že tresť, ze které se vyrábí český Tuzemák by mohla obsahovat látky způsobující rakovinu. To je voda na mlýn českých pisálků. Hned začali psát, že jeho výroba bude zakázaná. To samozřejmě platí na českou spodinu, a zdá se, že hlavně na tu, která rum ani nepije.

V pátek 22. září 2017 byl vyhlášen Evropský den bez aut. Žalostný výsledek. Auta nebyla jen tam, kde byl prostor uzavřen policí. Auto doma nechalo snad jen pár jedinců. Veřejnost o akci ani moc nevěděla, navíc přinutit některé mladé lidi, aby do práce nejeli autem, ale veřejnou dopravou, je téměř nemožné. Znám několik lidí, kteří nejsou schopni dojít pěšky pro cigarety nebo do hospody ani 200 metrů. Mají vzor  třeba ve vrcholových sportovcích. Náhodou jsem viděl a slyšel hráče profesionálního druholigového fotbalového klubu, jak se na soustředění zlobili před hotelem, že nemají přistavený autobus na cestu do bazénu vzdáleného 150 m. Na druhé straně fotbalistům nezávidím běhání po hřišti v současném sychravém a větrném počasí. Tentokrát mám na mysli amatéry z chudých klubu v nižších soutěžích, jezdící na utkání vlastními auty.

Myslím, že letošní podzim nám přichystá mnohá překvapení klimatická, politická a jiná. Některým lidem se žije lépe, některým hůře, ale celkově  lze napsat, že na takové životní úrovni jako nyní nikdy se v naší zemi nežilo. Některým lidem to vadí, a je dost takových, kteří by chtěli, aby jen oni se měli dobře, a ostatní špatně.  Takový je také svět.

Josef Zahradníček, 23.9.2017

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.