Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 19. září 2017

Pouť se sbírkou na obnovu kostela v Pohoří na Šumavě

Přes nepříznivé počasí se v neděli 17. září 2017 konala v Pohoří na Šumavě obnovená pouť. Poblíž zříceniny barokního kostela Panny Marie Dobré rady nabízelo své zboží 24 trhovců. V už obnovené části kostela sloužil mši svatou děkan českobudějovické kapituly Siegfried Weber.
Opravená část barokního kostela P.Marie

Městečko Pohoří na Šumavě mělo před rokem 1945 asi 1.200 obyvatel převážně německé národnosti. Po roce 1945 bylo obyvatelstvo vyhnáno, nastěhovalo se asi 70 Rumunů, kteří brzy zmizeli. Do roku 1989 bylo Pohoří na Šumavě v hraničním pásmu a nepřístupné. Po roce 1989, když bylo Pohoří zpřístupněno, byla zde ještě spousta polorozpadlých budov, včetně jednopatrové školy, fary a mohutného barokního kostela.  Zbytky obytných budov byly postupně odstraňovány, vyrabovaný a neudržovaný kostel Panny Marie Dobré rady se 30. května 1999 zřítil (věž padla na klenbu lodi a provalila ji).
Pohoří na Šumavě v roce 1900
Starosta Langschlagu Herbert Gottschbachner v neděli slavnostně narazil dřevěný sud piva a "Originální hornorakouská dechovka" se skladbami chebských muzikantů vytvořila ve velkém stanu vynikající atmosféru.
Napodobenina pohořského kostela. V pozadí stará  rakouská celnice.
Pouť v Pohoří na Šumavě měla přilákat lidi, aby poznali obnovené tradice českého pohraničí. To se podařilo a sbírka na obnovu barokního kostela se rozrostla o další významnou částku.

Vyhnanci si sice na rakouském území, poblíž státní hranice postavili v roce 1984 napodobeninu svého kostela v Pohoří, ale to jim - už jejich potomkům - nestačí, chtějí kostel v Pohoří takový, jaký byl před rokem 1999 a v době, kdy odtud bylo obyvatelstvo vyhnáno.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.