Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 28. května 2017

Zákaz kouření v hospodách se blíží

Další protivenkovský zákon vstupuje v polovině příštího týdne v platnost. Zákaz kouření ve všech restauracích a hospodách. Jeden z nejnesmyslnějších protilidových zákonů má zřejmě za úkol zlikvidovat poslední českou pohostinskou specialitu, proletářské a vesnické hospody, do kterých většina hostů chodí proto, aby si tam při pivě a popovídání mohla s požitkem zakouřit. 

Zákon ovšem stanovuje několik výjimek. Kouřit půjde na zahrádkách (zakazuje se kouření jen ve vnitřních prostorách) a zákaz se nevztahuje na vodní dýmky a e-cigarety.

Od středy 31. května si již nepůjde zapálit ve vnitřních prostorech všech provozoven stravovacích služeb, a to bez ohledu, zda se jedná o provozovnu provozovanou na základě hostinské činnosti či nikoliv. Tento den totiž nabude účinnosti zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který zákaz kouření mimo jiné přináší. Podnikatelé by též neměli zapomenout, že musí v restauraci vyvěsit ceduli "Kouření zakázáno“.

Zákon ovšem počítá s úlevami. Výjimku budou mít čajovny s vodními dýmkami. Kouření vodních dýmek je s čajovnami totiž neodlučně spojeno. Plošný zákaz kouření by pro ně mohl mít likvidační dopady, protože právě nabídka vodní dýmky patří k jejich charakteristickým rysům a tvoří podstatnou část tržeb. I nadále též bude možné v restauracích, barech apod. užívat elektronické cigarety.
Bude zákaz kouření platit i pro prezidenta, který kouří, kde se mu zamane?
Zákon se netýká jen prodeje tabákových výrobků, nýbrž i prodeje alkoholických nápojů. Norma rozšiřuje okruh míst, kde bude zakázán prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a alkoholických nápojů, například o pojízdné prodejny. V neposlední řadě se zvyšují sankce za porušení zákona. Za nevyzvání kouřící osoby, aby kouřit přestala či restauraci opustila, hrozí podnikatelům pokuta až 50 tisíc Kč, pokud pak zapomenou vyvěsit ceduli „Kouření zakázáno“, mohou dostat sankci až 10 tisíc Kč. Samotný kuřák pak může obdržet pokutu až 5 tisíc korun.
Michall Gorbačov zavedl v SSSR prohibici, která spotřebu alkoholu nezmenšila.

Je známo, že východ Evropy dokázal každou prohibici obejít, a jistě se to povede i českým kuřákům, za cenu toho, že zřídí výčep piva v hasičské nebo myslivecké klubovně, či v některé garáži.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.