Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 30. května 2017

Kuřáci slyšte: zahrádky nají střechu na nebi, nápoje jsou potravina, praví právník Kindl

Od středy už si lidé v restauraci, baru ani kavárně nezakouří. Zatímco někteří zákon vítají, kuřáci to považují za omezování svobod a nešťastní jsou i hospodští. Dosud není totiž jasné, zda se zákaz týká i zahrádek. Jasno v celé věci nemají ani právníci a s výkladem otálí i ministerstvo.
Pod přístřešky Pivovarské zahrady na výstavišti v Českých Budějovicích se  kouřit nesní

V zákoně není vyjasněno, co je to zahrádka a co je vnitřní prostor. "Já si myslím, že vnitřní prostor je vše, co je zastřešené, jako třeba stany nebo přístřešky, což by znamenalo, že se tam kouřit nesmí,“ říká expert na tabákovou legislativu Tomáš Kindl. Týkalo by se to tak i mnoha hospod ve městech, které často zahrádky zřizují v podloubí nebo pod stříškami.
To však rozporuje advokát Tomáš Sokol, podle kterého se zákon vztahuje pouze na prostory, což zahrádka není. „Já mám pocit, že v zákoně je všude napsáno, že se to týká pouze prostor. Prostora není zahrádka,“ řekl Sokol.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin bude platit od 31. května. Norma zavádí také zákaz kouření na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či v nákupních centrech. Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je doposud mohli kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.

Mnoho hospodských především v menších městech a na vesnicích již dříve prohlásilo, že se budou snažit na zákon vyzrát například založením privátního klubu, kde by platily jiné podmínky. Tím se však podle Kindla plnění zákona nevyhnou. „Zákon nerozlišuje, jestli to provozuje živnostník nebo nějaký spolek nebo, jak se to jmenuje. Důležité je, že je tam poskytována stravovací služba a jakmile tam je, tak tam platí zákaz kouření,“ řekl Kindl. Vznik spolků a klubů je podle něj obcházení zákona.

V posledních dnech se objevila i reakce poslance ODS Marka Bendy, který byl dlouhodobě proti přijetí zákona. Ten zastával názor, že kouření je povolené v zařízeních, kde se podávají pouze nápoje. Podle Kindla tomu tak však není a dokonce se o tom vedla i dlouhá debata během schvalování zákona.

„Je to nesmyl a ví to podle mě i sám poslanec Benda. Zákon říká, že pokrmem se rozumí potraviny i nápoje a takhle se to i projednávalo a poslanci to již tenkrát neschválili,“ řekl Kindl.

Za zrušení zákona stále bojuje skupina senátorů, kteří navrhli Ústavnímu soudu zrušení zákazu kouření v restauracích nebo prodeje alkoholu z automatů. Návrh podepsalo 20 členů horní komory v čele s jejím místopředsedou Jaroslavem Kuberou (ODS).

Kritizují vedle úplného zákazu kouření i zákaz prodávat alkohol a tabákové výrobky na akcích, které jsou hlavně pro děti. Poukazují na to, že zatímco se děti baví, jejich rodiče si mohou dát pivo a víno. Skupině zákonodárců vadí také odpovědnost hospodských za škodu, kterou způsobili podnapilí. Výhrady mají i k dalším ustanovením.
Zdroj:Echo24

1 komentář:

  1. Zákaz kouření je v rozporu nejen se selským rozumem, ale i s Listinou práv a svobod, které se neomarxisté tak často pokrytecky dovolávají. Už základní ustanovení listiny říká, že lidé mají právo na důstojnost. Toto právo bude hanebně pošlapáno, protože kuřáci vyhnaní z restaurací budou muset nedůstojně postávat na ulicích, vystaveni nejen povětrnostním vlivům, ale i urážlivě soucitným pohledům kolemjdoucích.

    Článek 26 listiny jasně říká, že každý má právo svobodně podnikat. Zákaz kouření v restauracích to hanebně popírá, protože zásadně zasahuje do konceptu restaurací. Hospodským je například upřena svoboda rozhodnout, zda umožní hostům pasivní kouření, které přitom může značně rozšířit spektrum jejich životních zkušeností, takže má i edukační efekt. Zákazem kouření v restauracích je též vážně ohrožena diverzita nabídky služeb

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.