Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 11. února 2017

Ve Schleswigcku-Holštýnsku nalezeny další bomby z války

2. světová válka se pořád hlásí. Tento týden byly ve Schleswigcku-Holštýnsku nalezeny a budou odváženy dvě nevybuchlé letecké bomby. Ta menší bude dnes odklizena z obce Wedel (okres Pinneberg), druhá bude v neděli odvezena z Kielu, z části Ellerbek. Kvůli bombám musí opustit domovy tisíce lidí.

Nevybuchlá bomba ve čtvrtek při zemních pracích nalezená v Kielu je 250 kg těžká a spadla tam při některém náletu britského letectva. Nález je nedaleko školy. Od pátku je místo střeženo policií a hasiči, v okruhu 500 m je vstup zakázán. V neděli bude bomba odvážena. Kvůli tomu bude od 12 do 14 hodin vystěhováno 3800 lidí.

Odstranění rozbušky z bomby byl pro pyrotechniky hlavolam, protože se setkali s neznámým mechanizmem. Nakonec se jim rozbušku podařilo zlikvidovat.

Město Kiel bylo cílem útoků britského letectva od července 1940 do května 1945. Odhaduje se, že během této doby se uskutečnilo 90 britských náletů a na město a okolí spadlo 44.000 trhavých bomb, 900 min a 500.000 zápalných bomb. Největší nálet uskutečnilo 229 britských letadel 7. dubna 1941. Při tomto pětihodinovém náletu byly hlavně na předměstích zničeny továrny, vojenské sklady i obytné domy. V obavách z opakovaného náletu druhý den většina obyvatel opustila město. A skutečně večer nálet 160 britských letadel na centrum města přišel. Bomby ničily všechno, obytné domy, muzea, banky, vysokou školu, sklárnu, vodovod, elektrárnu, plynárnu.

 V bunkrech zahynulo 213 lidí, bylo zničeno 650 domů a 850 domů těžce poškozeno, včetně 30 škol. 8.000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.  V dalších dnech v městě vypukl chaos, veřejná doprava nebyla, nebyl plyn a elektřina, naštěstí byli do Kielu dopraveni dělníci, kteří brzy poškozené budovy strhli a postavili nové.

Nacisté na tyto útoky odpověděli bombardováním Varšavy, Rotterdamu a Coventry. Britské útoky se ovšem opakovaly. Po při náletech v prosinci 1943 a srpnu 1944 bylo centrum Kielu zcela srovnáno se zemí. Poválečná obnova trvala 20 let.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.