Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 7. prosince 2016

Walter Nowotny, proslulý stihač 2. světové války

7. prosince 1920 se v dolnorakouském Gmündu (na česko-rakouské hranici) narodil Walter Nowotny, který později proslul jako pilot německé Luftwaffe. Po maturitě na reálce v Laa an der Thaya pracoval půl roku povinně v Říšské službě NSDAP. Potom se v roce 1939 přihlásil k vojenskému letectvu. 
Messerschmitt ME-262
Základní výcvik prodělal ve Vratislavi. Od 1. dubna 1941 se jako čerstvý absolvent leteckého učiliště a poručík Luftwaffe zapojil do akcí na východní frontě. Do 1. ledna 1943 sestřelil 190  sovětských letadel, což byl nevídaný výkon. V září 1943 Walter Nowotny, nazývaný Nowi, už jako kapitán a držitel nejvyšších nacistických vojenských řádů, měl na kontě 225 sestřelených nepřátelských letadel (při 421 startech). Velký podíl na Nowotneho úspěších měl jeho stín, stihač Karl Snörrer (1919-1979), který měl za úkol "krýt mu záda." Po 255 sestřelu byl Nowotny stažen z aktivní služby na východní frontě a jmenován velitelem školní eskadry "Komando Nowotny" v Pau ve Francii, která se cvičila na Messerschmittech ME-262. Zde se mu podařily ještě 3 sestřely. Celkovým počtem 258 sestřelených letadel se zařadil mezi čtyři nejúspěšnější stihače německé Luftwaffe. 
Walter Nowotny

 8. listopadu 1944 Walter Nowotny s Messerschmittem zaútočil na americké bombardéry. Tentokrát neúspěšně. Byl sestřelen americkým stihačem Eduardem Haydonem a zahynul (ve věku necelých 24 let) nedaleko Hesepe. Při státním pohřbu byl pochován na Centrálním hřbitovu ve Vídni. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.