Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 28. října 2016

Dá Zeman medajli, nedá Zeman medajli. Zahradníčkovy úvahy.

Je zde opět 28. říjen jako příležitost pro politiky předvádět se co nejhloupěji na veřejnosti, a pro novináře z největší lži udělat pravdu, které tupá šedá masa uvěří.

A´t to přebírám jakkoli, ono už samotné oslavování neexistujícího státu zavání omezeností. Shodou šťastných okolností se po francouzském vzoru podařilo v roce 1918 slepit z různých zemí a různých národností republiku, která 20 let hospodářsky těžila z toho, co zde bylo vybudováno za Rakouska. Proč oslavovat neexistující nesourodý stát, který držel pohromadě jen zásluhou hradního populisty Masaryka, armády a policie? I když k podobným oslavám, ze kterých se dá nějaký politický kapitál vytěžit, se vždycky nějaký důvod a termín najde.

U nás na vsi v minulosti státní svátky slavili jen ve škole učitelové s dětmi, a s nimi předseda MNV a předseda KSČ. Občas tam nějaký domkář přišel, ale to jen kvůli tomu, že to bylo při cestě do hospody. Tak to prý bylo i za první republiky, kdy škola 28. října oslavovala, pálily se vatry a velebil tatíček Masaryk. Sedláci tam nechodili, i když mezi nimi bývalo dost legionářů, měli pořád dost práce, večer si raději odpočinuli, pro nové pořádky neměli nikdy moc pochopení.

Venku se nám po ránu 28. října 2016 pěkně vyjasnila obloha, ale teplota klesla k nule. Svátek nesvátek, dnes je  ideální doba k orbě, případně k setí. Kdo letos spěchal prohloupil. Koncem září se prášilo, místo orby se lámaly hroudy. Vídával jsem každé odpoledne jednoho kovozemědělce, jak se Zetorem 25 skoro celý týden jezdil v hroudách, aby mohl zasít pšenici. Jíní zase, když na začátku října přišly deště, jezdili v blátě. Někde se to bořilo ještě včera, jak jsem na poli Babišově viděl hluboké koleje od postřikovače.

To studené počasí na začátku října samozřejmě poznamenalo fotbalisty, konkrétně českou fotbalovou reprezentaci. Jarolím vsadil na hráče Sparty, kteří se sice topí v penězích, ale na hřišti někdy sotva stačí českým ligovým týmům. Sparta v neděli v Plzni nic světoborného nepředvedla a zase prohrála v Plzni. A spustila pokřik o rozhodčích. Přitom Hrubeš musel mít při zákrocích hráčů Sparty, například takového Costy, zavřené obě oči, jinak by musel vylučovat.

Americkou prezidentskou kampaň nesleduji, občas zaslechnu nějaké odezvy, ale to je mi ukradené. Mám dojem, že v americké politice se až příliš často objevuje Putinův vliv. Současný prezident Obama prý tím, že pozdě reagoval na válečné události na Blízkém východě, odstavil USA od světového kormidla světové politiky. Trump je asi Putinovi vděčen za podporu, takže se proti ruské rozpínavosti těžko postaví. To by snad mohla, v případě zvolení, udělat Clintonová, která  jako ministryně zahraničí a senátorka má s ruskou politikou dost zkušeností.

Dneska jsou poprvé po dlouhé době uzavřené velké obchody. Spousta lidí se kvůli tomu vzteká, protože neví jak sváteční den trávit. Návštěvy supermarketů v neděli a ve svátek se staly už téměř  povinností velkého množství rodin. To bude zase v novinách pokřiku.

Zahradníček Josef, 28. října 2016

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.