Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 21. února 2016

21. února 1981 došlo k teroristickému útoku na Svobodnou Evropu

Před pětatřiceti lety, v sobotu 21. února 1981 ve 21:50 hodin,  pod oknem československé redakce Svobodné Evropy vybuchla bomba. Rozhlasovou stanici Svobodná Evropa považovala KSČ za jednoho z hlavních nepřátel.

V redakci byl hlasatel Alan Antalis, redaktor Rudolf Sklulánek a písařka Marie Puldová. Po tři čtvrtě  na deset zazvonil telefon a Puldová ho zvedla, po několika vteřinách došlo k výbuchu.

Výbuch byl tak silný, že ho zaznamenaly seismografy bavorského úřadu pro monitorování zemětřesení. Vysypala se okna domů v celém okolí. Kanceláře v československém oddělení vypadaly jak po náletu. Statika celého křídla byla narušena natolik, že rekonstrukce trvala přes půl roku.

Zranění přítomných zaměstnanců byla velmi těžká. Marie Puldová měla znetvořený obličej a musela prodělat spoustu plastických operací. Antalis přišel o oko a Skulánek měl až do smrti v mozku střepinu.

Atentát přišel jako blesk z čistého nebe. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se k něčemu podobnému schylovalo. Žádné výhrůžky, žádné anonymní dopisy, nic. Ani mezinárodní situace nebyla nijak napjatá. Právě naopak: vrcholila politika uvolňování napětí mezi Západem a Východem. Kdo mohl být pachatelem, o tom se mohlo jen spekulovat. První podezření padlo na čs. agenta Minaříka, který se ze Svobodné Evropy s velkou slávou vrátil do Československa.

 Teprve když se po roce 1989 otevřely archivy komunistických tajných služeb, zjistilo se, že atentát provedla ve spolupráci s rumunskou Securitate a pod dohledem teroristy Carlose čtyřčlenná bojůvka, složená ze dvou příslušníků německé Frakce Rudé armády (Johannes Weinrich a Brunno Brequet) a dvou členů baskické ETA (Jose Maria Larretxea a neidentifikovaná žena)Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.