Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 24. února 2016

Mění se český jazyk i fotbal. Zahradníčkovy úvahy.

Tak po uplynulém týdnu jsem jaksi rozladěn naším školstvím a názory na vzdělání. Podle odborníků vše staré je špatné.

Přejímání nových slov do češtiny je dáno vývojem společnosti, lidé potřebují pojmenovávat nové skutečnosti, řekl to při příležitosti  Mezinárodního dne mateřského jazyka ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd Karel Oliva.

Ředitel ústavu, který by měl dbát na dodržování jazykových pravidel říká, že osmdesátiletý člověk se nemůže s mladými lidmi domluvit, protože ti si vytvořili jazyk, který sice neodpovídá spisovné češtině, ale je správný, protože se jím tato skupina lidí dorozumí.

Ve školách učitelé prý neučí spisovnou češtinou, ale češtinou obecnou a děti učitelům tykají. Za mého mládí u nás na vsi některé děti v první třídě říkaly učitelům strejdo a učitelkám teto, ale pod domluvě si brzy zvykly na školní zvyklosti a pořádek.

Do spisovné češtiny prý už podle Olivy patří vulgarity, které se rozšířily mezi mládeží, která to jako vulgarity nevnímá.  Z vlastní zkušenosti mohu říci, že moji prarodiče vnímali slovo sranda jako hrubý, zásadní vulgarismus. Zatímco dneska je to i pro mě slovo, které posunulo se do své společenské přijatelnosti," u­vedl Oliva. V minulosti se vzdělaní lidé snažili odlišit od prostých lidí vzhledem, mluvou, vystupováním, úředník či učitel nemohl používat stejné výrazy jako čeledín nebo pasáček vepřů. Komunisté sice hlásali rovnost, ale ta zřejmě přichází až nyní, kdy učitelé mluví stejnou obecnou češtinou jako popeláři.

Co to je za Jazykový ústav a co to je za ředitele? Sprostota se projevuje nejen řečí, ale i chováním, takže se brzy může ve škole stát normou, že si učitelka vedle toho, že už je titulována jako kráva, odnese i pár kopanců.

Titul největšího sprosťáka mezi umělci se snaží získat jakýsi František Čech, co si říká Ringo. Prý byl kdysi poslancem a byl prý vyznamenán Zemanem. Více není třeba slov. Možná že by obstál i jako zaměstnanec toho moderního jazykového ústavu, kterému by šéfoval přímo Miloš Zeman, který obhajuje titul největšího nemravy mezi politiky.

Jednou z nejrozšířenější nemocí mezi politiky je žvanivost před novináři.  A novináři dovedou z kdejakého komára udělat velblouda. Premiér Sobotka přijel z Bruselu a nechal se slyšet, že tam byl jako Alenka v říši divů a zjistil českou zaostalost za Západem. Po patnácti letech v politice. Lze se potom divit milionům běžných občanů, že o skutečném životě za hranicemi ČR nevědí vůbec nic, když jejich pozornost je záměrně odváděna k sledování žabomyších českých válek.

Zima se vrací, přestože prvoligoví fotbalisté odehráli už druhé jarní kolo. Šťastná vítězství Viktorie a Sparty mě nepřekvapila jako sobotní večerní vítězství Liberce nad rivalem ze sousedního Jablonce. Škoda, že jsem nevsadil na Bakošův hattrick. Když jsem viděl jeho první gól, napadlo mě, že dá ještě dva další. Držel jsem mu palce - stalo se. Tři Bakošovy střely na bránu, tři góly. Stoprocentní úspěšnost střelby! Přitom nešlo o náhodné góly, ale všechny byly výsledkem pohotových dobře mířených střel. V neděli jsem jedním okem sledoval utkání na Letné, kde Sparta se údajně šetřila na dnešní utkání v Krasnodaru. Pak jsem přepnul na bavorský Leverkusen, kde právě probíhala 64. minuta utkání s Durtmundem a hosté vstřelili gól. Potom odběhl kapitán domácích k trenérovi a prohodil s ním pár slov. Když se vrátil  na hřiště začal rozhodčí Felix Zwayer  mávat rukama, jako by vyháněl slepice ze zahrádky a odešel do kabiny. 30.000 diváků nechápavě zíralo.  Komentář byl v angličtině, takže jsem nemohl rozumět. Teprve později jsem pochopil, že trenér domácích byl vyloučen a odmítl opustit hřiště. Když odešel na tribunu, pokračovalo se ve hře.

O fotbalu jsem začal kvůli včerejšímu oznámení českého fotbalového svazu o povinných peněžních částkách při přestupech fotbalistů a jejich minimálních platech. A nejen u prvoligových profesionálů. To můj rozum nebere. Za přestup hráče do 9 let věku musí jeho nový klub zaplatit za každý rok působení v bývalém klubu 1.500 korun. Vypadá to na konec fotbalu jako zábavy. Vedení českého fotbalu se zřejmě zdá, že je v něm málo peněz, že jedinou správnou pračkou peněz je Sparta, která za sezení na lavičce platí hráčům 400 tisíc za měsíc.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.