Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 21. ledna 2016

Změna přímých plateb? Převod peněz na ochranu přírody a první hektary?

Přímé zemědělské platby, jejichž vyplácení by mělo skončit roku 2020, jsou už nyní předmětem sporů mezi politickými stranami v Německu. Narážejí na sebe různé protichůdné názory: zrušit přímé platby, změnit, nebo dále vyplácet stávajícím způsobem?

 Německo jako největší agrární země EU má samozřejmě právo mluvit do společné zemědělské politiky EU, takže se připravuje na to, s čím do Bruselu půjde.

Křesťanská demokratická unie (CDU) je pro pokračování přímých plateb beze změny až do roku 2020, proti tomu jsou socialisté (SPD) i zelení. CDU nepovažuje zvýšení povinného ekologického obhospodařování půdy z 5 na 7 procent za rozumné.

Zcela jiného názoru jsou socialisté, kteří chtějí do roku 2020 zrušit všechny zemědělské dotace a peníze převést na ochranu přírody a jadernou bezpečnost. Od roku 2021 by všechny peníze měly jít jen na ochranu životního prostředí.

Strana zelených navrhuje od roku 2018 zvýšit podporu malých zemědělských podniků, tak že by místo současných 4,5 procenta na ně šlo 15% prostředků. Peníze by měly být získány zavedením dalších stropů přímých plateb pro velké podniky. V budoucnu by na první hektary mělo jít až 30 procent přímých plateb.

 Bude záležet na názoru dalších rozhodujících zemědělských států, především Francie. V každém případě by měla být podporována ochrana životního prostředí. Důležité bude prosadit kompenzace za snížené používání pesticidů a umělých hnojiv.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.