Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 15. ledna 2016

Internet je šance pro blázny. Zahradníčkovy úvahy.

Za čtrnáct dní nového roku 2016 se situace v ulicích a na silnicích hodně zklidnila. Opilci ze silvestrovské noci i sváteční divocí automobiloví závodníci zaujali obvyklé pozice v zaměstnáních a školách, takže je o něco bezpečněji.

Napilno však mají pořád novináři, protože musejí znovu a znovu mezi lidmi rozdmychávat protiuprchlické nálady a paniku. Vždyť za prodej informací jsou placeni. Přivydělat na pomlouvání islámu si chtěl i komentátor Jan Petránek, starý znalec Sovětského svazu. Jistě ze všeho nejméně tyto novináře zajímá, jaká individua jejich články vyburcují k růstu rasistických nálad a násilí.





Náš názor na novinařinu jako zlaté vejce však vyvracejí novináři stížnostmi, že jsou špatně placeni. Určitě jsou mezi nimi rozdíly. Kdo však by všechny novináře měl dobře platit tak, jako jsou placeni řídící letového provozu? Stát? Občan z daní? A za co? Za bezduché články, ze neověřené zprávy, za vyvolávání strachu, za špatný pravopis?
Největším jejich problémem je masovost; mnoho novinářů=zesílený útok na občanovu kapsu. Navíc ta novinářská nevyhraněnost, proměnlivost názorů, závislost na chlebodárcích vyvolává představu žumpy.
Dříve, za první republiky i za komunistů, vycházely deníky jako orgány nejsilnějších politických stran a svazů (ROH), takže čtenář si koupil ty noviny, u kterých si byl jistý, že mu padnou do noty, že z větší části informují a podporují názory se kterými se on ztotožňuje. Dnešní česká nezávislá media jsou jen populistická, bez názoru; kam vítr, tam plášť, přidávají se, buď na stranu silnějšího, nebo na stranu svého nadřízeného-majitele. Pro chameleony v novinách je samozřejmě lepší psát na objednávku svých šéfů než se živit přemýšlením nebo manuální prací. (sd) 

Včera vyhodili bojovníka proti islámu Konvičku ze sociální sítě, kde prý měl 165 tisíc příznivců. Nerozumím těmto lidem ani těm sítím. Ale asi to bude dobře, že to individuum bude na chvilku umlčeno, i když není problém najít si náhradní hlásnou troubu. Alespoň budou mít novináři příležitost rozmazávat nové exkrementy.

Internet je prý něco jako oheň, dobrý sluha, zlý pán. Řekl bych, že je to horší. Dnes prostřednictvím internetu mají možnost hlásat do celého světa své názory všelijací pomatenci, sadisté, šílenci a všemožní darebáci. Tihle lidé byli dřív odříznuti od širší veřejnosti. Mohli se předvádět a hádat někde v jednom domě, jedné ulici, jedné vesnici. Dál už o nich skoro nikdo nevěděl. A ti, co je znali, měli z nich maximálně legraci. Když ti pomatenci byli agresivní, poslal je národní výbor do blázince. Dneska je to jiné. Prostřednictvím internetu mohou blázni téměř neomezeně prezentovat svoje duševní poruchy v celém širém světě. Navíc je chrání listina práv a svobod. Tragédií je, že se najdou lidi, kteří jim uvěří a jsou ochotni je podporovat.

Když si vzpomenu na jednoho souseda, už dávno mrtvého, a představím si, že ten za života by měl možnost se napojit na internet - a určitě by měl podporu podobných lidí - jdou na mne mdloby. Toho kdo znal, považoval za blázna - také v blázinci skončil, kdo ho neznal, tak zřejmě věřil nesmyslům, které dovedl přesvědčivě vykládat. Obcházel ministerstva, národní výbory, soudy, chodil do Národního shromáždění atd., takže nějaké zákony znal, ale vybíral si jen to, co se jeho pomatené hlavě hodilo. Měl psací stroj a stále psal někam stížnosti, výhrůžky a pomluvy. Obvinil jednoho člověka, že mu vlezl do domu komínem a ukrad mu (vytáhl tím komínem) peřiny. Jednou nastoupil do vlaku, ve kterém jsem nešťastnou shodou okolností seděl já. Jel bez lístku, načerno.  Když průvodčí ho chytila, chtěl z vlaku vyskočit za jízdy. Průvodčí mu v tom zabránila. Nakonec mu prodala ještě levnější jízdenku, než by koupil ve stanici. Za čas o mně potom všude vykřikoval, že jsem na něj poštval celý vlak, on prý neměl čas koupit si jízdenku, protože výpravčí dal znamení, vlakvedoucí a strojvedoucí dali pokyn a vlak se rozjel. Někdy v roce 1978 na Pankráci spadl s kolem do hlubokého výkopu. Byl pak s otřesem mozku asi měsíc v nemocnici. Potom všude vykládal, že být na jeho místě kdokoli jiný, byl na místě okamžitě mrtvý, ale on dokázal padnout tak, že na 80 až 90 procent přežil. 

Internet byl zaveden v USA někdy okolo roku 1980 jako spojení mezi počítači v americké armádě. Ani v armádě se nic neutají. Po patnácti letech už byl internetem okouzlen celý svět. Říká se, že z Ruska k nám nikdy nic dobrého nepřišlo, mimo ropy. Mnohem větším problémy nám, a celému světu, způsobuje Amerika. Co všechno, co mění a komplikuje naše životy, narodilo se v USA? Začali to Edison se žárovkou a Bell s telefonem a pokračovalo to přes mrakodrapy a Einsteina s jeho teorií až k počítačům, internetu, supermarketům atd. Co mají USA, musíme za čas mít i my.

Asi v roce 1980 se mi do ruky dostaly americké noviny, deník s 80 barevnými velkými stranami. To bylo pro nás, kde čtenáři bohatě stačily čtyřstránkové noviny, nepochopitelné. Články na půl strany napsané velkým písmem s mamutími titulky, zbytek reklama. Televizní program pro 12 televizí vysílajících jen v Chicagu - to tehdy bylo v naší zemi s I. a II. celostátním programem něco nepředstavitelného. Uplynulo pár desetiletí a máme noviny a televize jako Američané.

Nakonec se ještě zmíním o politice, o schválení zákonů, na které doplatí hlavně lidi na venkově. Senát, stejně jako PS, zakázal cyklistům pít jakýkoli alkohol. Schválil i zákon o vysoké pokutě 2.500 a víc korun za zjištění alkoholu u cyklistů. Rozhodování v senátu je vzhledem k váhovým poměrům mezi cyklisty a automobilisty jasné: Senátoři přece jezdí v autech, a tak jsou proti cyklistům. Cyklisté tedy nemají šanci dát si legálně pivo a pokračovat v jízdě. Opilý cyklista je podle politiků stejně nebezpečný jako opilý řidič kamionu.

Podle mě je to ovšem zákon jen pro cyklisty, to je pro lidi, co ohnuti za řidítky a s přilbami na hlavách a v oblečení Brouků Pytlíků šlapají divoce do pedálů, nikoli pro kolaře.

Kolař je člověk, který v pracovním nebo vycházkovém oděvu jede na kole nikoli proto, aby vybil energii a předváděl se veřejnosti, ale proto aby se levně dostal bez větší námahy do práce, školy, obchodu, na návštěvu, na fotbal a do hospody. Kolaři byli vždy na vesnicích a městech v rovinách. Bývaly doby, kdy tam obchody a hospody byly obloženy jízdními koly.

Dnes už moc málo lidí jede do hospody na kole. Buď se bojí policajtů, ale více se se  mladí muži stydí před vrstevníky. Doba je taková, že do hospody se jezdí zásadně autem. Než jít 100 m pěšky nebo jet na kole, to je lepší nikam nechodit. Nakonec auto je mnohem bezpečnější než jízdní kolo nebo pěší chůze. Nabourat jiné auto není tak jednoduché jako srazit cyklistu či chodce.(Josef Zahradníček 14.1.2016)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.