Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

čtvrtek 10. prosince 2015

Dnes slaví narozeniny Karel Schwarzenberg

Dnes slaví 78. narozeniny Karel Schwarzenberg (celé jméno Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu), křesťan, Evropan, potomek slavného šlechtického rodu a český patriot.
Karel Schwarzenberg se narodil 10. prosince 1937 v Praze-Bubenči. Do roku 1948 žil s rodiči v Čimelicích u Písku, kde chodil do základní školy. Poté, co jim byl komunistickou vládou zabaven veškerý majetek, uprchli do Rakouska. Studoval gymnazium, později práva a lesnictví. Jako příslušník aristokracie musel také studovat etiku, diplomacii a jazyky (hovoří šesti jazyky).

Od mládí byl zastáncem demokracie a propagátor lidských práv. V Rakousku byl členem lidové strany. Po roce 1968, tedy po potlačení „Pražského jara“ sovětskými vojsky, podporoval československý disent. Založil na Československé dokumentační středisko (archiv tehdy zapovězené literatury – po roce 1989 tuto sbírku věnoval Národnímu muzeu a nyní je uložena v Praze). Od těch dob trvalo také jeho přátelství s pozdějším prezidentem Václavem Havlem. V roce 1984 byl zvolen předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, a tuto funkci vykonával do roku 1990. V roce 1989 byl společně s Lechem Wałęsou vyznamenán Cenou lidských práv Rady Evropy. 

Do Československa se vrátil hned po pádu komunizmu. Usadil se v zámku Dřevíč, který koupil a přestavěl. Zapojil se intenzivně do politického dění v ČR, Nečekaně se při prezidentské volbě stal protikandidátem Miloše Zemana, pro něhož jsou slušné mravy a politická korektnost neznámým jevem. Ovšem nepravdivé pomluvy na Schwarzenbergovu adresu zabraly nejen u komunistů a národovců, ale také u většiny Moravanů. Přesto Schwarzenberg obdržel 2,241.171 hlasů (45,19%).

Karel Schwarzenberg včera jako první český občan obdržel Medaili Roberta Schumana. Toto ocenění udělují politici Evropské lidové strany osobnostem, které se zasloužily o mír, budování Evropy a lidské hodnoty. Medaili doposud obdrželi například Papež Jan Pavel II., německá kancléřka Angela Merkelová nebo bývalý prezident USA George H. W. Bush.

Schumanovu medaili převzal Karel Schwarzenberg v předvečer Dne lidských práv a také svých narozenin. O tom, že se držitelem stane právě dlouholetý bojovník za lidská práva a obránce demokracie, rozhodlo vedení Evropské lidové strany 17. listopadu 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.