Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pondělí 15. června 2015

Občan, anonymní kus ve stádu.

Slovensko se rozhodlo zrušit rodná čísla. Místo čísla rodného občan obdrží nějaké jiné číslo, podle kterého nebude možném zjistit jeho věk ani pohlaví. O takovéto změně také už se dlouho uvažuje i v České republice.


Na Slovensku prý přečíslování občanů bude stát 8 milionů eur. Čeští úředníci jsou fundovanější, a protože na každém státním podniku se musí přiživit i politici a vybraní podnikatelé, takže odhad, že to u nás bude stát nejméně 4 krát tolik, asi není přehnaný. Když z toho vyjde jedna miliarda korun, bude se jistě psát o velkých úsporách, mladí a všeznalí novináři neopomenou připomenout, že je to nižší částka, než se vydává na důchody.

Na rozkrádání státních peněz už jsme si zvykli jako na den a noc, čeho však se dosáhne zrušením rodného čísla? Cvičení paměti? Mimo různých nezbytných Pinů, IČ, bankovních účtů, telefonních čísel apod. nebude už před netrpělivou úřednicí na úřadě člověk tahat z paměti rodné číslo, jež dá se odvodit z data narození, ale jakési numero přidělené jinou stejně netrpělivou a důležitě se tvářící úřednicí. Ani to není nepřekonatelný úkol. V mozku je místa jako v paměti Googlu. Jen nebýt líný se učit.

Vypadá to, že člověk postupně přestane být občanem. Divně to vymýšlejí obhájci lidských práv. Dnes je už skoro všechno tajné. Nejen že lidé o sobě nevědí, jaký mají plat, jaký mají majetek, čím se živí apod., ale zdá se, že postupně přijdou i o jméno.

Nepřipomíná to dobu koncentračních táborů? Vězňové vzpomínali, že po obdržení vězeňských šatů dostali čísla a byli bezejmenní. Zemědělcům to také asi něco připomíná. Každé tele po narození dostane do ucha náušnici s číslem, s nímž se prodírá životem až do doby, než řezník ohlásí do Hradišťka, že číslo už neplatí, zmizelo v guláši.

Ty náušnice s čísly by některým lidem také slušely, i když v některých případech by to asi vypadalo jako urážka skotu.(zj) 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.