Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

neděle 16. listopadu 2014

Dějepis pro "Husákovy děti" a mladší (6)


Protože 1. máj byl státním svátkem, byla účast dobrovolná, ale přihlíželo se k ní při posudcích zaměstnanců a  žáků. Převládal názor, že lepší je jít půlhodiny v průvodu a stát hodinu na náměstí než si znehodnotit kádrový profil a poškodit celou rodinu. Jiné to bylo při dalších oslavách, především Velké říjnové revoluce 7. listopadu, které se konaly v pracovní době, takže neúčast mohla být braná jako absence či ve škole neomluvené hodiny v docházce.

Pracovní doba začínala většinou v 7 hodin a končila v půl čtvrté. Ve směnných provozech a  velké části dalších závodů úřadů začínala, hlavně v létě, v 6 hodin a dříve. Pracující si často vymohli časný začátek pracovní doby, aby se odpoledne mohli déle pracovat na domcích a zahradách, mohli se rekreovat či věnovat svým zálibám a zábavám. Hustý provoz motorových vozidel začínal ráno v půl šesté (zácpy na křižovatkách byly mezi 6 a 7 hodinou) a končil okolo 17 hodiny, kdy končila prodejní doba v obchodech. Večer život v ulicích končil v 22 hodin, kdy už byly zavřené restaurace a hospody.

Do práce lidé cestovali převážně veřejnou dopravou, která pro pracující byla velmi levná, v létě na motocyklech a na kolech. Auta si vzhledem k nedostatku náhradních dílů majitelé šetřili na víkend. Víkend majitele auta začínal prací. V sobotu dopoledne se svými plechovými embéčky, žigulíky, trabanty a wartburgy vyjeli před domy a garáže a opravovali, čistili,myli, natírali a leštili. V neděli jeli na návštěvu 20 - 30 km, aby večer zase autíčka odstavili. Muselo se šetřit, auto byla investice na celý život.

Když ráno kolem šesté přijížděly pracující do měst, byly už otevřené trafiky, samoobsluhy potravin a bufety. Takže se ještě před zahájením pracovní doby dal udělat nákup potravin  nebo posnídat v bufetu.

Noviny byly pouze s černobílými obrázky. Deníky formálně vycházely jako tiskové orgány politických stran a nejmasovějších organizací. Ve skutečnosti byly řízeny ČTK a Rudým právem a ve všech byly hlavní zprávy stejné. Rudé právo byl orgán ÚV KSČ, Mladá fronta - svaz mládeže, Zemědělské noviny - ministerstvo zemědělství, Práce - odbory ROH, Svobodné slovo - socialistická strana, Lidová demokracie - lidová strana, Československý sport - ČSTV. Mimo toho vycházely krajské deníky a Večerní Praha jako orgány krajských výborů KSČ. Cena novin byla 0,50 korun, v pátek nebo sobotu, když byly přílohy, 1 korunu. Zájem býval o všechny noviny mimo Rudého práva, kterého denně trafiky vraceli (do sběru) velké balíky. Politické a zahraniční zprávy bývaly na prvních dvou stranách, které byly prakticky u všech novin stejné, další stánky už se lišily. Inzerce bývala pouze na předposlední straně a týkala se hlavně hledání zaměstnanců. Poslední strana patřila sportu.

Další noviny a časopisy vycházely jako týdeníky, čtrnáctideníky a měsíčníky. Velmi kvalitní byly časopisy pro mládež (Mateřídouška, Sedmička, ABC, Veda a technika mládeži aj.), které rádi četli i dospělí. Své noviny měla i armáda.Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.