Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 20. září 2011

Slušovice? Dvakrát nelze do stejné řeky vkročit.

"Kdybych získal deset miliard korun, dalo by se do roka o oživení družstva hovořit,"říká bývalý předseda slušovického družstva František Čuba. Zapomíná na to, že mu je 75 let, nikoli 28, jako mu bylo v roce 1963, když ve funkci předsedy začínal a měl před sebou 25 let budování kolchozu. Zapomíná, že za 20 let po listopadu se změnila morálka, že velké peníze se nezískávají prací ale vydělávají jiným způsobem. Zapomíná, že dnes neexistuje solidarita a sociální cítění, přišla doba, kdy musí každý být proti někomu.


Konec Agrokombinátu začal už za vlády komunistů a příčinou byla právě Čubova zahleděnost do sebe, nekritičnost, když v honbě za dalšími úspěchy pustil do Slušovic ekonomy, prospěcháře a agenty StB. Ti měli za úkol Čubu přibrzdit, protože ho začaly napodobovat nejen všechny zemědělské závody, ale i průmyslové. Hrozil vznik tržního socializmu, jaký byl v Izraeli nebo dnes je v Číně. To nehodlal dovolit ÚV KSČ, který byl přesvědčen o brzkém pádu Gorbačova, ani disidenti, jimž se hlavně jednalo o získání popularity na Západě - ty kapitalizmus zaskočil víc než komunisty.


Paradoxem je, že to byl právě Gorbačov, kvůli jehož návštěvě byla do Slušovic postavena čtyřproudá silnice, kdo zklamal české komunisty a přičinil se o pád slušovického zázraku. Následoval rozpad rychlý českého zemědělství.


"Většina lidí středního věku byli družstevníci, kteří na Čubu nedají dopustit, i když někteří kritizují tehdejší pracovní nasazení, které jim nenechalo moc volného času pro soukromý život a koníčky. Čuba je ve Slušovicích pořád pojem. Většinou ho pomlouvají ti, co si za jeho časů postavili baráky a dostali se k dobrým penězům. Za dobrotu na žebrotu," je názor starých i mladých lidí ve Slušovicích.Okolo náměstí je nespočet staveb ve stylu socialistického realismu, jako připomínek tehdejšího režimu. V údolí stojí i největší dostihový areál na Moravě, kam chodí na běžné dostihy kolem pěti tisíc lidí, na kopci je letiště.


„Za komunismu nám nadávali do kapitalistů, za kapitalismu nám nadávají do komunistů,“říkají lidé ze Slušovic. Většina z nich v zemědělském družstvu pracovala. Z budoucnosti mají, i přes dost slušnou zaměstnanost, spíše obavy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.