Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

pátek 1. října 2010

Toulky po Blatech (38)

Předcházející část) Vesnice Bošilec (419 m) leží v rozsáhlé úrodné rovině jižně od Veselí nad Lužnicí, vklíněna mezi rybníky Horusický a Bošilecký. Bošilec tvoří dvě části, na západě je nepravidelná náves se zachovalým selským barokem na budovách statků, na východě, na břehu Bošileckého rybníka, je druhá část zvaná Skrblov, s kostelem svatého Martina, farou, bývalou školou chalupami a novými rodinnými domky.


O původu obce nejsou přesné údaje, první zmínka pochází ze 12. století a píše se v ní o kostele v Bosulecz. V tu dobu zřejmě zde už stála osada. Ve 14. století je uváděn Ondřej z Bošilce, který zdejší faře daroval několik gruntů.


Významnou historickou památkou je kostel sv. Martina. Prošel mnoha stavebními úpravami, při jedněch byl objeven letopočet 1210. V kostele je kazatelna, která má tvar mohutné velryby. Byla do něj přenesena ze zrušeného poutního kostela v zaniklé vesnici Svatá Barbora, která stávala v hlubokých lesích mezi Třeboní a Suchdolem nad Lužnicí.


K Bošilci neodmyslitelně patří Bošilecký rybník, který je v písemných záznamech uváděn už ve 14. století, v době Karla IV. Svou rozlohou přesahující 200 ha patří na Třeboňsku k největším a nejvýnosnějším.


Bošilec, který je samostatnou obcí, je od roku 1990 vyhlášen vesnickou památkovou zónou. Žije v něm 203 obyvatel. Pokračování(R.Fischer)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.