Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

středa 1. června 2011

Toulky po Blatech (39)

DEBRNIK

(předcházející část)Debrník je další vesnice, kde se dochoval vzácně ucelený soubor zděné lidové architektury, zvané jihočeské selské baroko. Vesnice leží na severním okraji Soběslavských blat.

V současnosti vesnicí prochází nepříliš frekventovaná okresní silnice, která v minulosti bývala spojnicí měst Bechyně a Soběslav. Hlavní cesta od dráchovského mostu k Bechyni minula Debrník, takže to mohla být poměrně klidná obec, jakou ke své práci potřebovali zemědělci.

Jak se na počátku 19. století selský stav osamostatňoval, získával i sebevědomí a hrdost. To se projevovalo při výměně dřevěných budov za budovy zděné.

V Debrníku zanechal vynikající dílo Martin Peták, zednický mistr ze sousední vesnice Vlastiboř. Na několika statcích vytvořil bohatý štukový dekor v podobě slepých arkád, pilastrů se zavěšenými srdíčky či věnečky, květináčů („stromů života“), obloučkových podřímsí, vlysů z protínajících se kroužků a dalších ornamentů.

Debrník se doposud zachoval jako kulturní zemědělská vesnice, bez útoku proletářsko-podnikatelské architektury, i když některé statky padly za oběť nepochopitelné modernizace. Naštěstí je více těch, kteří mají úctu k práci předků, udržují, opravují a chtějí jejich kulturní dílo předat budoucím generacím.

Debrník je částí obce Hlavatce v táborském okrese. Žije v něm 46 obyvatel. (R.Fischer)
Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.