Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 10. srpna 2010

Toulky po Blatech (35).

Sviny
(Předcházející část) Vesnice Sviny leží poblíž Veselí nad Lužnicí, na silnici do Dolního Bukovska a Týna nad Vltavou. Součástí Svinů je osada Kunratice, ležící jižně od obce.

První zmínky o Svinech jsou z roku 1362, kdy patřily pánům z Rožmberka. Roku 1468 byla obec vypleněna, když po bitvě u Dráchova sem vtrhli vojáci Zdenka Konopištského. Vesnice byla postižena i třicetiletou vojnou, z pětatřiceti usedlých zůstalo jen patnáct. Když se mnozí svinenští usedlíci po válce vraceli domů a ve Svinech našli své usedlosti zničené, založili mimo obec na svých pozemcích osadu Kunratice. Hřbitov u Kunratic byl založen v roce 1860, aby odlehčil přeplněnému veselskému hřbitovu.

Náves ve Svinech je veliká, ale nepravidelná, je to více městský park rozdělený silnicemi, obecními stavbami, rybníky a parky. Nechybí na ní ani škola, která zde byla založena v roce 1795. Kaple je z roku 1896, kříž z roku 1877. V jižní lipové části je rybníček a pomník padlých v první světové válce. V severní části návsi je také rybníček a pažit, tentokrát s březovým hájem.


Statky s výraznějšími znaky selského baroka stojí v jihozápadní části vesnice. V roce 1930 ve Svinech žilo 420 lidí. Vyučovalo se v Lidové škole hospodářské, v obci bylo pastevní družstvo a hasičský sbor.

Ve dvou částech obce Sviny žije 313 obyvatel, z toho v samotných Svinech 289. (R.Fischer) Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.