Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 3. srpna 2010

Toulky po Blatech (30).

Velechvín.
(Předcházející část) Velechvín (495 m) je klidná vesnice, kterou po okraji míjí i nepříliš frekventovaná silnice Hluboká – Lišov. Katastr Velechvína je nečekaně veliký, má 1.956 ha, přičemž větší část tvoří lesy.


Statky a chalupy jsou postaveny převážně chaoticky. Už ve 12. století zde stálo sídlo nějakého nižšího šlechtice. První písemná zmínka o Velechvínu je z roku 1360, kdy už pravděpodobně patřil k panství Hluboká. V blízkosti byly vápencové lomy a těžila se zde i železná ruda.

Do roku 1963 byl Velechvín samostatnou obcí, potom se stal částí obce Kolný, kterou celou v roce 1980 převzalo město Lišov. Podle církevního uspořádání byl až do roku 1934 pod ševětínskou farou, nyní patří k faře Lišov. Škola zde byla v letech 1881 až 1975, nyní děti chodí do školy lišovské.
Mezi spletí cest na návsi stojí kaple svatého Floriána z roku 1834. Významnou stavbou je i budova myslivny z roku 1901. V jižní části vesnice stojí osaměle statek se zajímavou fasádou (kříže).

Velechvínské polesí v minulosti k Velechvínu nepatřilo celé, byly v něm uhlířské vesnice Prochod a Žďár, které pravděpodobně zanikly za třicetileté války.

Ve Velechvíně, který patří k městu Lišov, žije nyní 104 obyvatel. (R. Fischer) Pokračování

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.