Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

úterý 30. března 2010

Záhadné zmenšování zlatého pokladu republiky.

Před rozdělením Československa v roce 1993 bylo v sejfech Státní banky 102 tun zlata. Z toho Česká republika dostala 63,289 tun zlata a Slovensko 39,137 tun. V současnosti má ČR jen 13,7 tuny zlata. V 90. letech zmizelo tedy skoro 50 tun zlata (79 procent), aniž veřejnost o tom byla informována.

Zlatý poklad republiky má svou hodně dramatickou historii. Vznikl po roce 1918 z veřejných sbírek občanů. Určité množství zlata přivezli legionáři ze Sibiře, což byl vklad do nově založené Legiobanky. Před Mnichovskou dohodou měl československý stát 90 tun zlata. Mimo toho určité zásoby zlata měly zbrojovky v Plzni (Škoda) a Brně. Po záboru pohraničí pak 14 tun zlata zůstalo na území Sudet, dalších 6 tun po okupaci českých zemí odvezli z Prahy nacisti. 15 tun zlata, včetně židovského, použili Němci na na nákup strategických surovin.

Zarážející je fakt, že po válce Velká Britanie dala Československu účet na 26 tun zlata jako kompenzaci za vyzbrojení československých letců a vojáků, kteří bojovali a umírali za Velkou Britanii. Záležitost vyřizoval až normalizační ministr zahraničí Bohuslav Chňoupek.

"Vemi pečlivě jsem prostudoval podklady vojenského úvěru. A je mi z toho nanic. Až se mi zvedá žaludek," řekl jeden z československých vyjednavačů, "vždyť mi máme platit i za šňůry do bagančat, za spodky, za šle, které nosili naši vojáci, když bojovali za ně, Angličany. Ale co je na tom strašné a co nemohu přenést přes srdce, že jsou mrtví. Tam je započítána i výstroj těch, co padli. A leží někde v Africe, u el-Alameinu, Tobruku, kde bojovali proti Romelovi nejen za nás, ale i za Anglii. A jsou tam započítané i ponožky našich letců, co bránili Londýn a bombardovali tam Německo a někde je tam sestřelili a zahynuli. A jsou tam zahrnuty i uniformy důstojníků, které přesunuli do Ruska a kteří tam bojovali se svobodovci a padli možná na Dukle, nebo u Mikuláše. Až mi z toho naskakuje husí kůže, když o tom hovořím, nehněvejte se na mne, ale nemohu. Ne že bych byl slabá povaha. Němci mne zajali v Povstání a do konce války mě drželi v zajateckém lágru a tam jsme si užili své, ale na tohle nemám silné nervy. Pochopte mne, pane ministře, a vyměňte mne. Sotva bych se udržel, kdyby mi předložili účty za košile, rukavice a svetry a musel bych říci – tak a teď jdeme účtovat za krev!“

Velká část československého zlatého pokladu byla až dlouho po válce nalezena v dolech v Rakousku. Do jednání o vrácení do Československa se svým typickým způsobem zapojil Vasil Biĺak, který nechtěl zlato domů přivést, ale chtěl kvůli jeho údajnému zadržování rozpoutat nenávistnou kampaň proti Západu. To se mu nepodařilo prosadit. Zlatý poklad se do Československa vrátil 20. února 1982. Byl převezen třemi speciálními letadly za všech možných bezpečnostních opatření a naprostého utajení, takže veřejnost nebyla informována.

Zatímco Slovensko na svůj podíl zlata nesáhlo, Česká republika se chová podle pořekadla "Lehko nabyl, lehko pozbyl."Výše uvedených 50 tun zlata zmizelo v devadesátých letech minulého století, kdy guvernérem Státní banky byl Josef Tošovský. Údajně bylo prodáno, převážně do Německa. Bylo to v době, kdy na světovém trhu začala cena zlata stoupat, přesto se ho bankovní rada i vláda s lehkým srdcem zbavily. (Zdroj: S.Motl: Kam zmizel zlatý poklad republiky)

13 komentářů:

  1. Hádejte, kdo u toho asistoval. Ten, kdo asistoval i u rozebrání republiky- území i majetku!

    OdpovědětVymazat
  2. Benešova snaha být na straně vítězů války nás stála stála miliardy. Kdyby nechtěl od Angličanů vlastní čs.armádu, nemuselo se platit nic. Přistoupit Angličanům na takové podmínky mohl jen duševně vyšinutý hazardér.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Beneš pokazil na co sáhl. Prohlásit,že se "zasloužil o čs. stát", mohli opravdu jen současní zládní idioti.

      Vymazat
  3. Peníze co se jsou zašité v punčochách nebo trezorech nejsou k ničemu.T samé to zlato, alespoň se stát nemusel zadlužovat jako za ČSSD.

    OdpovědětVymazat
  4. K l)V případě, že by ČSR (E.B.) neměla vlastní armádu,nebylo by Československo na straně vítězů, ale poražených a je otázkou, jestli by bylo vůbec.
    Určitě ne v rozsahu, jaký zaujímá dnes ČR a SR!
    Jediná otázka zní, jestli po II. SV, když už
    Stalin ČSR anektoval Podkarpatskou Rus,nemohl
    B. pomoci Lužickým Srbům.
    K 2) Proto asi Švýcaři, Izraelci i Židé zlato nakupují do rezerv, když je to tak nevýhodné.
    To jsou ti "praví blbí" jak někteří Čížci!

    OdpovědětVymazat
  5. Kdyby? Kdyby Beneš nevytvořil drahou zahraniční armádu:
    a) pravděpodobně by po válce na území ČSR byly vytvořeny okupační zóny jako v Německu a Rakousku, přičemž by zřejmě Slovensko bylo v sovětské zóně.
    b) nedošlo by k vyhnání sudetských Němců
    c) ve volbách 1946 by na českém území nevyhráli komunisté.
    d) nedošlo by k únorovému převratu
    e) Mohlo dojít k tomu, že Slovensko by se stalo sovětským satelitem jako NDR, a Čechy s Moravou by byly buď samostatným neutrálním státem jako Rakousko nebo spojeny s Rakouskem. Což by nebylo nic nového ani nešťastného.
    f) Kdyby se potom v roce 1955 Češi, Moravané a Slováci vzepřeli tlaku velmocí, jako to udělali Rakušané, byla by obnovena ČSR jako neutrální stát.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kdyby byly v prdeli ryby,tak by nebyly v rybníce.....

      Vymazat
  6. Kdyby v Anglii nevyhrál Churchil a Anglie se nebránila, měli bychom Velkoněmeckou Evropu. Pokud by zvítězili i nad Rusy Němci, po "úspěchu" konečného řešení "židovské otázky" byl způsob řešení "české otázky"
    v prostoru českých zemí zřejmý.
    Pokud vy osobně nejste německé národnosti , radoval by jste se,pravděpodobně, z onoho světa, pokud jste německé národnosti, záleželo by na tom, jestli by jste Vy(Váš otec) přežil východní tažení! Pokud jste Čech,Váš přístup je pro Čechy typicky český: nebojovat a "svézt se". K okupačním zónám:
    Linie americké zóny v Čechách se v r. 1945 táhla u Plzně, Eisenhower dohody dodržoval:
    to by mohla možná být americká okupační zóna,(pokud by vyhráli Spojenci ve složení, jak bojovali!
    ( v lepším případě: bez pomoci svobodných Francouzů, Poláků a Čechů v Anglii by se pravděpodobně linie dotyku s Rusy táhly středním Německem.)
    Pravděpodobnost Vašeho výše uvedeného "řešení" je vidět na příkladu Maďarska,Rumunska,Bulharska a(byť s výhradou i Finska(Fini, na rozdíl od Vašeho postoje, byli vždy připraveni za svobodu bojovat a to Rusi dobře věděli!)Rakousko bylo jediný stát,který
    Rusi byli ochotni pustit z Jalty,s tím,že to není Německo a že se s Německem nikdy!!! nespojí.

    OdpovědětVymazat
  7. Český národní poklad, se rozprodal velice rychle těsně po tzv. Sarajevském atentátu na V. Klause, Já vtom vidím spojitost, kdo ne, je pravděpodobně slepý. Největší zloději v historii ČR - Tošovský, Zeman.

    OdpovědětVymazat
  8. www.locheska.cz Portál pro Čechy a Slováky v Anglii. Obsahuje obsáhlé informace o živote a práci v Británii (lékař, pojištení, daně, přídavky, ubytování, auto, kurzy, studium, práce, aupair a další). Češi a Slováci v Anglii.

    OdpovědětVymazat
  9. Vždyť přeci musí existovat nějaké doklady a dokumenty, rozhodnutí vlády a ČNB za Tošovského, za jakým účelem bylo zlato prodáno, za kolik a jak bylo se získanými penězi naloženo. mapříklad ani za komunistů se neztratil Tereziánský katastr a mapové pozemkové podklady z dob minulých....Že by k těmto transakcím se zlatem neexistovaly žádné dokumenty ? To se mi nezdá....Také si myslím, že osud našeho zlata úzce souvisí s morálkou, jaká zde panuje. Přišli jsme o obojí.

    OdpovědětVymazat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.