Google

Fotogalerie

Prohlížeč se objeví po kliknutí na obrázek.

sobota 26. října 2019

Před 110 lety zemřel podnikatel Adalbert Lanna ml.

"Vltavský admirál" Adalbert Lanna st. proslul jako jeden z největších českých podnikatelů. Jeho podnikatelské aktivity začaly na řece Vltavě, po níž jeho lodě a vory dopravovaly z Českých Budějovic do Prahy hlavně sůl a dřevo. Řeka Vltava byl jeho osud. Od Vltavy ho neodradilo ani ztroskotání lodě v roce 1824, které jako jediný přežil.
Lannův řetězový most
Lannovým velkým snem bylo zkrocení divoké Vltavy. Podařilo se mu 100 nejnebezpečnějších úseků upravit tak, aby za normálního stavu vody byly bezpečně splavné. To umožňovalo dopravit do Prahy, a dál do až Hamburku, ohromné množství jihočeského dřeva, které by jinak podlehlo zkáze.

V Českých Budějovicích stále je v provozu hostinec "U zelené ratolesti," který býval konečnou stanicí koňské železnice Linec-České Budějovice, odkud Lannovy lodě sůl vozily po Vltavě do Prahy. Lanna podnikal i ve stavebnictví, hornictví a hutnictví. V Podolsku nechal postavit řetězový most přes Vltavu, v Praze budovu Masarykova nádraží a velkou část kamenných vltavských nábřeží. Byl mu udělen šlechtický titul.
Image result for masarykovo nádraží
Masarykovo nádraží v Praze
Lanna jako úspěšný podnikatel nakonec neodhadl své možnosti, ztroskotal na Kladně, kde jeho investice do dolů a hutí neuspěly. Zemřel ve věku 61 let v roce 1866. Město České Budějovice na svého rodáka nezapomnělo a v roce 1879 mu v parku postavilo bronzovou sochu.
Lannův pomník v Českých Budějovicích

Adalbert Lanna ml. se rovněž věnoval stavitelství a stavbě železnic. V roce 1873 ho postihl velký bankrot na burse. Při výběru architektury byl inspirován novorenezančním Gottfriedem Semperem z Drážďan a povedlo se mu jako v prvnímu v českých zemích uplatnit konzervativní architekturu v Praze Bubenči. Adalbert Lanna ml. byl patriotem starého stylu, národnost pro něho byla vedlejší záležitostí, udržoval kontakty s Čechy i Němci. Avšak rostoucí česká agresivita mu jako Němci naznačovala, že by měl myslet na zadní kolečka, takže zakoupil nemovitosti v rakouském Gmundenu, kde lze dodnes nalézt jeho vilu. Zemřel v roce 1909.
Adalbert Lanna – Der verlorene Ruhm
Vila Adalberta Lanny ml. v Gmundenu
Před 150 lety zemřel podnikatel Adalbert Lanna st.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Kopírování textů i obrázků je možné s podmínkou, že se uvede jako zdroj Rozhledy 010.